You are the owner of this article.
Stoughton stands second-ranked in Division 1 in state wrestling poll

Stoughton stands second-ranked in Division 1 in state wrestling poll

{{featured_button_text}}
WIAA Individual State Wrestling Championships

Stoughton’s Nicolar Rivera takes the win over Kaukauna’s Jaden Verhagen in a Division 1 106-pound championship match during the WIAA Individual Wrestling State Tournament at the Kohl Center in Madison, Wis., Saturday, Feb. 23, 2019. AMBER ARNOLD, STATE JOURNAL

Stoughton remained second-ranked in Division 1 in the WiWrestling.com weekly state rankings.

Waunakee received honorable-mention recognition.

Mukwonago was No. 1 in Division 1.

Lodi was ranked ninth in Division 2. Honorable mention went to Portage and Evansville/Albany.

Wrightstown was No. 1.

In Division 3, Coleman was No. 1.

Mineral Point was sixth-ranked.

WRESTLING

WIWRESTLING.COM

WEEKLY STATE RANKINGS

(Previous ranking in parentheses)

TEAMS

Division 1

1, Mukwonago (1); 2, Stoughton (2); 3, Kaukauna (3); 4, Burlington (4); 5, De Pere (5); 6, Bay Port (9); 7, Hudson (6); 8, Wisconsin Rapids (10); 9, Kimberly (7); 10, Ashwaubenon (11); 11, Holmen (12); 12, River Falls (HM). Honorable mention: Hartland Arrowhead; Germantown; West Bend East; Slinger; Waunakee.

Division 2

1, Wrightstown (1); 2, Luxemburg-Casco (3); 3, Prairie du Chien (4); 4, Gale-Ettrick-Trempealeau/Melrose-Mindoro (5); 5, Denmark (2); 6, Ellsworth (6); 7, Tomahawk (7); 8, Wittenberg-Birnamwood (8); 9, Lodi (9); 10, Chilton/Hilbert (10); 11, Medford (11); 12, Amery (12). Honorable mention: Baldwin-Woodville; Portage; Maple Northwestern; Evansville/Albany; Winneconne.

Division 3

1, Coleman (1); 2, Fennimore (2); 3, Stratford (3); 4, St. Croix Falls (5); 5, Cadott (6); 6, Mineral Point (7); 7, Random Lake (4); 8, Brillion (7); 9, Kenosha Christian Life (9); 10, Bonduel (10); 11, Boyceville (11); 12, Reedsville (12). Honorable mention: Lancaster; Cedar Grove-Belgium; Amherst; Athens; La Crosse Aquinas.

INDIVIDUALS

(Note: Listed are the No. 1 wrestler statewide and any area wrestlers in the top 10, or the area’s top-ranked entry.)

Division 1

106 pounds: 1, Greyson Clark, fr., Kaukauna; 3, Riley Nilo, so., Milton; 7, Chance Suddeth, fr., Stoughton.

113: 1, Alec Hunter, jr., Oshkosh West; 11, Royce Nilo, fr., Milton.

120: 1, Carter Ziebell, jr., Slinger; 10, Kolby Heinz, jr., Waunakee.

126: 1, Nicolar Rivera, so., Stoughton; 4, Edward Wilkowski, sr., Watertown.

132: 1, Cade Willis, jr., Union Grove; 8, Sam Lorenz, jr., Waunakee; 10, Caden Fry, sr., Reedsburg.

138: 1, Jalen Spuhler, sr., Hartford; 8, Mayson MacLennan, sr., Janesville Craig.

145: 1, Gavin Model, sr., Stoughton; 7, Berhett Statz, sr., Waunakee.

152: 1, Luke Mechler, jr., Stoughton; 7, Brody Hemauer, so., DeForest; 10, Zachary Gunderson, jr., Monona Grove/McFarland.

160: 1, Keegan O’Toole, sr., Hartland Arrowhead; 2, Kaden Reetz, sr., Madison Memorial.

170: 1, Dajun Johnson, sr., Whitefish Bay/University School of Milwaukee; 10, Aiden Estes, sr., Baraboo.

182: 1, Sam Skillings, sr., Menomonie; 3, Thomas Witkins, jr., Fort Atkinson; 5, John Gunderson, jr., Baraboo; 6, Brandt Spilde, sr., Stoughton.

195: 1, Marshall Kools, sr., Neenah; 5, Rudy Detweiler, jr., Stoughton; 8, Marcus Hankins, sr., Sauk Prairie; 10, Jacob Horvatin, jr., Fort Atkinson.

220: 1, Brooks Empey, jr., Stoughton; 5, Tyson Fry, sr., Baraboo; 7, Mika Gutoski, sr., Fort Atkinson.

285: 1, Max Meeuwsen, sr., Bay Port; 8, Austin Rider, sr., Sauk Prairie.

DIVISION 2

106: 1, Chase Beckett, so., Portage; 4, Parker Heintz, so., Lodi.

113: 1, Ashton Ackman, sr., Spencer/Marshfield Columbus; 9, Ryen Hazzard, sr., Edgerton.

120: 1, Blaine Brenner, jr., Stanley-Boyd/Owen-Withee.

126: 1, Jack Severin, jr., Kewaunee; 8, Chandler Curtis, so., Lodi.

132: 1, Lucas Joniaux, sr., Luxemburg-Casco; 10, Zane Licht, fr., Lodi.

138: 1, Matty Bianchi, jr., Two Rivers; 2, Jessie Tijerina, sr., Portage.

145: 1, Aidan Medora, sr., Delafield St. John’s NW; 5, Lowell Arnold, so., Portage.

152: 1, Ben Durocher, sr., Wrightstown; 3, Cole Bavery, sr., Edgerton; 7, Colton Nicolay, sr., Lodi.

160: 1, Traeton Saint, sr., Prairie du Chien.

170: 1, Clayton Whiting, so., Oconto Falls; 3, Trevor Wilkinson, sr., Edgerton.

182: 1, Reece Worachek, sr., Luxemburg-Casco; 2, Alex Witt, sr., Monroe; 4, Sawyer Helmbrecht, sr., Lodi.

195: 1, Tyler Hannah, sr., Prairie du Chien; 9, Tayvon Hayes, sr., Columbus.

220: 1, Marcus Orlandoni, sr., North Fond du Lac/St. Mary Springs.

285: 1, Leif Bredeson, sr., Darlington/Black Hawk; 6, Bodie Minder, sr., Monroe.

DIVISION 3

106: 1, Brayden Sonnentag, fr., Cadott.

113: 1, Remington Bontreger, jr., Lancaster.

120: 1, Carter Greening, sr., Weyauwega-Fremont; 3, Cash Stewart, so., Poynette; 9, Juan Alonso, jr., Waterloo.

126: 1, Gavin Drexler, so., Stratford.

132: 1, Alex Birchman, sr., Fennimore.

138: 1, Max Schwabe, sr., Stratford; 7, Gunnar Hamre, fr., Poynette.

145: 1, Kole Marko, so., St. Croix Falls.

152: 1, Aiden Vandenbush, jr., Random Lake.

160: 1, Devin Dennee, sr., Stratford.

170: 1, Brady Spaeth, sr., Cadott; 4, Dylan Horstmeyer, sr., Marshall.

182: 1, Tretten Joles, jr., Boyceville.

195: 1, Shamus McLain, sr., Coleman.

220: 1, Ethan Heil, sr., Edgar.

285: 1, Tanner Gaffey, jr., St. Croix Falls.

-- agate, Colton Mosley 

0
0
0
0
0

Bucky!

Subscribe to our BadgerBeat email!

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Jon Masson covers high school sports for the Wisconsin State Journal. He has covered a variety of sports — including the Green Bay Packers and Wisconsin men's and women's basketball and volleyball — since he first came to the State Journal in 1999.

Related to this story

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

News Alerts

Badger Sports

Breaking News

Crime

Politics