You are the owner of this article.
Updated prep signing period roll call: List of area athletes making college commitments official

Updated prep signing period roll call: List of area athletes making college commitments official

{{featured_button_text}}
Grace Welch photo

Grace Welch won the WIAA Division 2 state title in leading Madison Edgewood to the team championship this fall.

High school college decisions and commitments 

Prep National Letter of Intent signing period Nov. 13-20

Commitments in this list were reported by schools or colleges.

Some schools held signing ceremonies or celebration ceremonies.

National Letters of Intent are signed for NCAA Division I and Division II, but aren’t for Division III.

This list was updated at 7:25 p.m. Nov. 22, 2019.

AREA SCHOOLS 

COMMITMENTS BY SPORTS

Women’s basketball

Jada Donaldson, Beaver Dam, UW-Milwaukee

Leilani Kapinus, Madison Memorial, Penn State 

Sitori Tanin, Middleton, Loyola (Illinois)

Liz Uhl, Oregon, Illinois-Springfield

Women’s cross country/track and field

Autumn Dushack, Sun Prairie, Loyola (Illinois)

Hannah Ray, Sun Prairie, University of Colorado-Colorado Springs

Women’s golf

Kate Meier, Middleton, Loyola (Illinois)

Carly Moon, Baraboo, Winona State

Grace Welch, Madison Edgewood, UW-Green Bay

Women's rowing 

Adelaide Hazen, Madison Country Day School, University of Minnesota 

Women’s soccer

Isabelle Barmore, Waunakee, Iowa State

Ella Schad, Sauk Prairie, Coastal Carolina

Kelsey Selden, Sauk Prairie, Northern State University (South Dakota)

Quinlan Warren, Middleton, Grambling State University

Women’s softball

Maddie Gardner, Sun Prairie, South Florida

Lizzie Schwenn, Poynette, Bemidji State 

Women’s swimming

Alex Anagnostopoulos, Middleton, University of Wisconsin

Cassidy Carey, Sun Prairie, Illinois State University

Danielle Cramer, Milton, University of Minnesota 

Kenzi Matson, DeForest, Northern State University (South Dakota) 

Maeve O’Driscoll, Madison Edgewood, University of Minnesota

Gabriela Pierobon Mays, Middleton, Vanderbilt

Berkley Smith, Middleton, Wingate

Sara Stewart, Verona, Illinois State

Kaitln Zuehl, Verona, St. Cloud State

Diana “DeeDee” Walker, Madison Edgewood, Illinois State

Women’s volleyball

Ainsley Apel, Sauk Prairie, St. Cloud State

Jordan Armstrong, Verona, University of Pennsylvania

Elise Goetzinger, Mount Horeb, Kentucky

Milla Malik, Waunakee, University of Buffalo

Karlie “K.J.” McNabb, Sun Prairie, Loyola (Illinois)

Sam Miller, Waunakee, Augustana

Summer Salettel, Beaver Dam, Minnesota State-Moorhead

Izzy Schauer, Watertown, Belmont University

Emily Schliesman, Beaver Dam, Caldwell University

Baseball

Matthew DePrey, Sun Prairie, Xavier (Ohio)

Ben German, Sauk Prairie, Rock Valley College (Illinois)

Joe Hauser, Waunakee, Arizona State University

Caden Hough, Waunakee, Edgewood College

Taiten Manriquez, Waunakee, Madison Area Technical College

Will Ross, Waunakee, Saint Louis University

Nick Smith, Waunakee, Michigan State University

Cade Swalve, Waunakee, UW-Platteville

Jake Williams, Sun Prairie, Ripon College 

Men’s basketball

Adam Hobson, Stoughton, Michigan Tech 

Region school -- Isaac Lindsey, Mineral Point, UNLV

Men’s lacrosse

Kaden Brunson, Sun Prairie, Merrimack College (Massachusetts)

Karl Sutter, Verona, Merrimack College (Massachusetts)

Men’s soccer

Ethan Nichols, McFarland, William Jewell College (Missouri)

Men’s swimming

Isaac Casey-Hrenak, Madison West, University of Wisconsin

Charlie Feller, Madison West, University of Iowa

Nate Frucht, Madison Edgewood, Boston University

Nathan Kim, Middleton, Minnesota

Aidan Lohr, Baraboo, University of Iowa

Truman teDuits, Madison Edgewood, University of Wisconsin

Men’s volleyball

Parker Van Buren, Middleton, Loyola (Illinois)

BY SCHOOL

Baraboo

Aidan Lohr, men’s swimming, University of Iowa

Carly Moon, women’s golf, Winona State University

Beaver Dam

Jada Donaldson, women’s basketball, UW-Milwaukee

Summer Salettel, women’s volleyball, Minnesota State-Moorhead

Emily Schliesman, women’s volleyball, Caldwell University

DeForest 

Kenzi Matson, women's swimming, Northern State University (South Dakota) 

Madison Country Day School

Adelaide Hazen, women's rowing, University of Minnesota

Madison Edgewood

Nate Frucht, men’s swimming, Boston University

Maeve O'Driscoll – women’s swimming, University of Minnesota

Truman teDuits – men’s swimming, University of Wisconsin

Diana “DeeDee” Walker, women’s swimming, Illinois State

Grace Welch, women’s golf, UW-Green Bay

Madison Memorial 

Leilani Kapinus, women's basketball, Penn State 

Madison West 

Isaac Casey-Hrenak, men's swimming, University of Wisconsin 

Charlie Feller, men's swimming, University of Iowa 

McFarland

Ethan Nichols, men’s soccer, William Jewell College (Missouri)

Middleton

Alex Anagnostopoulos, women’s swimming, University of Wisconsin

Nathan Kim, men’s swimming, University of Minnesota

Gabriela Pierobon Mays, women’s swimming, Vanderbilt

Kate Meier, women’s golf, Loyola (Illinois)

Berkley Smith, women’s swimming, Wingate

Sitori Tanin, women’s basketball, Loyola (Illinois)

Parker Van Buren, men’s volleyball, Loyola (Illinois)

Quinlan Warren, women’s soccer, Grambling

Milton 

Danielle Cramer, women's swimming, Minnesota 

Mount Horeb

Elise Goetzinger, women’s volleyball, Kentucky

Oregon

Liz Uhl, Oregon, women’s basketball, University of Illinois-Springfield

Poynette 

Lizzie Schwenn, women's softball, Bemidji State 

Sauk Prairie

Ainsley Apel, women’s volleyball, St. Cloud State

Ben German, baseball, Rock Valley College

Ella Schad, women’s soccer, Coastal Carolina

Kelsey Selden, women’s soccer, Northern State University (South Dakota)

Stoughton 

Adam Hobson, men's basketball, Michigan Tech 

Sun Prairie

Kaden Brunson, men’s lacrosse, Merrimack College (Massachusetts)

Cassidy Carey, women's swimming, Illinois State University 

Matthew DePrey, baseball, Xavier (Ohio)

Autumn Dushack, women’s cross country and track and field, Loyola (Illinois)

Maddie Gardner, women’s softball, South Florida

Karlie “K.J” McNabb, women’s volleyball, Loyola (Illinois)

Hannah Ray, women’s cross country and track and field, University of Colorado-Colorado Springs

Jake Williams, baseball, Ripon College 

Verona

Jordan Armstrong, women’s volleyball, University of Pennsylvania

Sara Stewart, women’s swimming, Illinois State

Karl Sutter, men’s lacrosse, Merrimack College (Massachusetts)

Kaitlyn Zuehl, women’s swimming, St. Cloud State

Watertown

Izzy Schauer, women’s volleyball, Belmont University

Waunakee

Isabelle Barmore, women’s soccer, Iowa State University

Joe Hauser, baseball, Arizona State University

Caden Hough, baseball, Edgewood College

Milla Malik, women’s volleyball, University of Buffalo

Sam Miller, women’s volleyball, Augustana

Will Ross, baseball, Saint Louis University

Nick Smith, baseball, Michigan State University

Cade Swalve, baseball, UW-Platteville

Taiten Manriquez, baseball, Madison Area Technical College

REGION SCHOOLS

Mineral Point

Isaac Lindsey, men’s basketball, UNLV

0
0
0
1
0

Bucky!

Subscribe to our BadgerBeat email!

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Jon Masson covers high school sports for the Wisconsin State Journal. He has covered a variety of sports — including the Green Bay Packers and Wisconsin men's and women's basketball and volleyball — since he first came to the State Journal in 1999.

Related to this story

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

News Alerts

Badger Sports

Breaking News

Crime

Politics