{{featured_button_text}}

Boys soccer

MIDDLETON 10, VERONA 1

Verona 1 0 — 1

Middleton 6 4 —10

First half: M — Williams (Pauly), 7:00; M – Allen, 15:00; V – Herkert, 17:00; M – Waleffe (Pauly), 21:00; M – Waleffe (Williams), 37:00; M – Vandermause (Allen), 40:00; M – Allen (Schuster), 41:00.

Second half: M – Allen (Waleffe), 63:00; M – Waleffe, 70:00; M – Vandermause (Steele), 80:00; M – Vandermause (Warholic), 83:00

Saves: M – (Martin 5, Sampson 4) 9; V – (Christensen) 4.

MCFARLAND 5, WALWORTH BIG FOOT 1

Walworth Big Foot 0 1 — 1

McFarland 1 4 — 5

First half: M – Nichols (C. Sonday), 15:54.

Second half: M – Hildebrandt (Blair), 47:43; WBF – Oldenburg, 66:23; M – A. Sonday (Nichols), 74:09; M – A. Sonday (C. Sonday), 76:58; M – A. Sonday (C. Sonday), 79:16.

Saves: WBF – (Larsen) 16; M – (Hanson) 7.

BELOIT MEMORIAL 11, STOUGHTON 1

Stoughton 1 0 — 1

Beloit Memorial 2 9 — 11

First half: BM – Martinez, 2:50; S – Deutsch, 4:30; BM – Espino, 8:45.

Second half: BM – Cruz, 46:30; BM – Cruz, 53:56; BM – Delatorre, 58:46; BM – Martinez, 59:50; BM – Montero, 64:30; BM – Rivera, 66:54; BM – Rivera, 71:40; BM – Silverio, 77:19; BM – Salazar, 82:31.

Saves: BM – (Amador 3, Morales 1) 4; S – (Read) 8.

Girls golf

WIAA STATE TOURNAMENT

First of two days

DIVISION 1

Team scores: 1, Hartland Arrowhead 308; 2, Middleton 334; 3, Onalaska 335; 4, Mequon Homestead 339; 5, Brookfield Central 346; 6, Milton 348; 7, Wales Kettle Moraine 352; 8, Oregon 355; 9, Stevens Point 356; 10 (tie), De Pere, Union Grove 384; 12, Green Bay Notre Dame 404.

Top 10 individuals: 1, Thomas, Mid, 68; 2, Lauterbach, HA, 70; 3, Martinez, Milw. Divine Savior Holy Angels, 73; 4, M. Seeman, Milton, 74; 5, Holland, HA, 77; 6 (tie), Kuzniewski, Waukesha co-op; McCorkle, Ore; Maleki, MH, 77; 9 (tie), Kulka, Beaver Dam, and Kent, MH, 78.

Hartland Arrowhead — Lauterbach 70, Holland 75, Kujawski 81, Ernst 82. Middleton — Thomas 68, Meier 87, Hodson 87, Miles 92. Onalaska — Ericson 79, Hubbard 82, Chafoulias 85, Olson 89. Mequon Homestead — Maleki 77, Kent 78, Schlageter 92, Schneeberger 92. Brookfield Central — Balding 82, Whitfield 84, Romero 87, Sun 93. Milton — M. Seeman 74, Hakala 83, C. Seeman 92, Gunnink 99. Stevens Point — McDonald 82, Tuszka 84, Barber 94, Buetow 96. De Pere — Schneider 85, Scott 96, Langer 98, Buboltz 105. Union Grove — Schuster 89, Bianchi 96, Koch 99, Staaden 100. Green Bay Notre Dame — Smits 92, Martin 96, Woodward 108, Conard 108.

Individual qualifiers — Martinez, Milw. Divine Savior Holy Angels, 73; Kuzniewski, Waukesha co-op, 77; Kulka, Beaver Dam, 78; Beck, Waterford, 80; Jonas, Hudson, 81; Warpinski, Green Bay Preble, 82; Plankey, Appleton North, 82; Meade, Eau Claire Memorial, 83; Handy, Oshkosh West, 84; Brandt, Waukesha Catholic Memorial, 84; Smoot, Franklin, 85; Moore, Kaukauna, 86; L. Shorter, Verona, 86; Matschke, Franklin, 87; Downie, Hortonville, 88; Taebel, Stoughton, 88; Botcher, Wisconsin Rapids, 96; Reisinger, Cedarburg, 104.

DIVISION 2

Team scores: 1, Racine Prairie 333; 2, La Crosse Aquinas 367; 3, Spooner 368; 4 (tie), Hayward, Appleton Fox Valley Lutheran 377; 6, Arcadia 396.

Top 10 individuals: 1, Meyer, Freedom, 74; 2, Busey, Racine St. Catherine’s, 75; 3, Munro, RP, 80; 4 (tie), Glaeser, AFVL, Balduzzi, LCA, and Palmen, RP, 82; 7, Welch, Madison Edgewood, 83; 8, G. Tremblay, Hayward, 84; 9, Gentile, RP, 85; 10, DeWitt, Sp, and Michicich, RP, 96.

Racine Prairie — Munro 80, Gentile 85, Michicich 86, Schumaci 89. La Crosse Aquinas — Balduzzi 82, Smith 93, MacCharles 96, Fox 96. Spooner — DeWitt 86, Johnson 88, Friedman 93, Walker 101. Hayward — G. Tremblay 84, Neff 88, Patrick 98, L. Tremblay 107. Appleton Fox Valley Lutheran — Glaeser 82, Priebe 88, Sliminski 98, Santos 109. Arcadia — Rulip 90, Ry. Haines 99, Re. Haines 100, Konke 107.

Individual qualifiers — Meyer, Freedom, 74, Busey, Racine St. Catherine’s, 75, Welch, Madison Edgewood, 83; DeMoe, Colfax, 90; Kiraly, Stanley-Boyd, 93; Tiffany, Baldwin-Woodville 95; Marcue, Lancaster, 96; Maki, Maple Northwestern, 106; Phakamad, Appleton Xavier, withdrew. At University Ridge GC, par 72.

Cross country

COLUMBUS INVITATIONAL

Boys

Team scores: Portage 38, Waupun 63, Lodi 80, University Lake 90, Waterloo 122, Lake Mills 151, Horicon 154, Columbus 242.

Top individuals: 1, Miller, WAU, 10:21; 2, Pokorny, WAU, 10:35; 3, Bronner, UL, 10:45; 4, Jones, P, 10:52; 5, Monfort, P, 10:54.

Portage – 4, Jones, 10:52; 5, Monfort, 10:54; 8, Hoege, 11:05; 9, Kruse, 11:08; 12, Considine, 11:20. Lodi – 6, Taylor, 10:58; 11, Wickham, 11:19; 14, Harpold, 11:21; 20, Lins, 11:32; 29, Errthum, 11:56. Waterloo – 13, E. Garcia, 11:21; 21, Springer, 11:33; 23, Seufzer, 11:38; 27, C. Garcia, 11:44; 38, MacLaughlin, 12:29. Lake Mills – 7, Bollig, 11:05; 18, Toepfer, 11:30; 35, Kalata, 12:22; 43, Reuss, 12:51; 48, Flores, 14:21. Columbus – 33, Loppnow, 12:17; 50, Kramer, 15:00; 52, Roelke, 15:23; 53, D’Agnasto, 16:01; 54, Raatz, 16:19.

Girls

Team scores: Lodi 36, Columbus 85, Waupun 98, Portage 99, Waterloo 113, Lake Mills 114, Horicon 163.

Top individuals: 1, Forman, WAT, 12:31; 2, Mcginnis, WAU, 12:50; 3, Kruchten, L, 12:53; 4, Clary, L, 12:58; 5, Jones, L, 13:01.

Lodi – 3, Kruchten, 12:53; 4, Clary, 12:58; 5, Jones, 13:01; 8, Busser, 13:17; 16, Collins, 13:50. Columbus – 6, Miller, 13:05; 9, Ott, 13:20; 22, Olson, 14:05; 23, Morris, 14:11; 25, Henning, 14:15. Portage – 11, Kinzler, 13:27; 18, Miller, 13:57; 19, O’Leary, 13:58; 20, Warzecha, 13:59; 31, Shortreed, 14:30. Waterloo – 1, Forman, 12:31; 13, Battenberg, 13:32; 27, Stonestreet, 14:20; 35, Limoseth, 14:42; 37, Lins, 14:57. Lake Mills – 7, Buchli, 13:11; 10, Quinn, 13:23; 29, Evenson, 14:24; 30, Masching, 14:27; 38, Anderson, 15:14.

Bucky!

Subscribe to our BadgerBeat email!

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
0
0
0
0
0