{{featured_button_text}}

Cross country

WIAA STATE MEET

DIVISION 1 BOYS

Team scores — Middleton 104; Stevens Point 116; Hortonville 179; Madison West 182; Oconomowoc 183; Hartland Arrowhead 191; Brookfield East 211; Germantown 223; Green Bay Preble 243; De Pere 258; Madison La Follette 264; River Falls 293; Slinger 294; Kenosha Indian Trail 302; West Allis Hale 328; Milwaukee Hamilton 385; New Richmond 411; West Bend West 420; Greendale 424; Westosha Central 456.

Top 20 individuals — 1, Krause, Hor, 15:34; 2, Grotenhuis, Sli, 15:43; 3, Kuhlenbeck, MH, 15:44; 4, Truchon, WAH, 15:46; 5, Holmes, Nicolet, 15:48; 6, Richey, Kimberly, 15:55; 7, Scherer, Oshkosh North, 15:56; 8, Hartman, Wausau West, 15:56; 9, Gary, MW, 16:04; 10, Wesley, HA, 16:07; 11, Vance, Oco, 16:07; 12, Schnoor, Ger, 16:11; 13, Kain, Muskego, 16:14; 14, Bourget, SP, 16:15; 15, Czarnecki, Beaver Dam, 16:15; 16, Martinez-Ort, Whitefish Bay, 16:16; 17, McKee, Marshfield, 16:16; 18, Lopez, DP, 16:17; 19, Shea, RF, 16:18; 20, Lepak, SP, 16:18.

Middleton: 22, Gilles 16:19; 35, Johnson 16:30; 38, Ward 16:34; 39, Hoferle 16:35; 44, Leffel 16:39. Madison West: 9, Gary 16:04; 42, Reed 16:38; 66, Gore 16:55; 79, Kuhn 17:02;61, 96, Lee 17:10. Madison La Follette: 23, Olson 16:20; 34, Wolfe 16:30; 103, Bailey 17:14; 119, Buckingham 17:22; 122, Noffke 17:23. Beaver Dam: 15, Czarnecki 16:15. Janesville Craig: 25, Bloomquist 16:21. Verona: 33, Dimaggio 16:29; 40, Manning 16:37. DeForest: 43, Roth 16:38. Sun Prairie: 72, Carpenter 16:59; 87, Freng 17:05. Oregon: 82, Zelinski 17:04. Stoughton: 104, Zywicki 17:15. Monona Grove: 106, Traeder 17:15. Madison Memorial: 111, Ketarkus 17:19.

DIVISION 2 BOYS

Team scores — Valders 78; Green Bay Notre Dame 108; Freedom 116; La Crosse Logan 133; Shorewood 174; Elk Mound 177; Wisconsin Lutheran 188; New London 192; Deerfield/Cambridge 212; Winneconne 243; Hammond St. Croix Central 275; Jefferson 278; Osceola 289; Wautoma/Wild Rose 309; New Glarus/Monticello 344; Mount Horeb 347.

Top 15 individuals — 1, Florsheim, Sho, 15:59; 2, Richardson, Madison Edgewood, 16:12; 3, Slevin, LCL, 16:17; 4, Siltman, Evansville, 16:23; 5, Brolin, Madison Edgewood, 16:33; 6, Janik, WL, 16:38; 7, Bye, LCL, 16:38; 8, Griepentrog, Val, 16:38; 9, Reiter, Fre, 16:40; 10, Baker, Grafton, 16:43; 11, Engen, SCC, 16:45; 12, Niemeier, West Salem, 16:48; 13, Milton, GBND, 16:49; 14, Taylor, Val, 16:53; 15, Huffman, DC, 16:53.

Valders: 8, S. Griepentrog 16:39; 14, Taylor 16:53; 23, N. Griepentrog 17:00; 42, Braun 17:13; 48, Hammel 17:16. Deerfield/Cambridge: 15, Huffman 16:53; 32, Nikolay 17:04; 37, Trewyn-Colvin 17:08; 108, Navarro 17:58; 134, Brown 18:31. Jefferson: 28, Sande 17:02; 50, Drew 17:17; 103, Marin 17:55; 121, Thorp 18:10; 124, Phillips 18:16. New Glarus/Monticello: 68, Quaglia 17:28; 106, McCoy 17:57; 109, Ready 17:59; 119, A. Nelson 18:08; 122, Guenther 18:14. Mount Horeb: 49, Ollendick 17:17; 94, Wollner 17:48; 111, Stoddard 18:00; 125, Nelson 18:17; 142, Warner 18:49. Madison Edgewood: 2, Richardson 16:12; 5, Brolin 16:34. Evansville: 4, Siltman 16:23. Wisconsin Dells: 19, Schulz 16:57. Dodgeville/Mineral Point: 20, Keith 16:58. Whitewater: 25, Anello 17:01. Mauston: 52, Boppart 17:18. Lakeside Lutheran: 69, Gresens 17:28. River Valley: 75, Gloudeman 17:34.

DIVISION 3 BOYS

Team scores — La Crosse Aquinas 68; Brillion 96; Kohler 119; Clear Lake 168; Stevens Point Pacelli 173; Ozaukee 184; Gillett 191; Boscobel 200; Chippewa Falls McDonnell Central 201; Iowa-Grant 230; Balsam Lake Unity 265; Kenosha Christian Life 266; New Lisbon 272; Marathon 317; Bonduel 327; Chequamegon 335.

Top 10 individuals — 1, Patzka, Wisconsin Heights/Barneveld, 16:09; 2, Marcinske, Birchwood, 16:15; 3, Krepline, Bri, 16:25; 4, Skemp, LCA, 16:26; 5, Schlender, Bri, 16:31; 6, Hoerter, SPP, 16:32; 7, Schneider, Durand, 16:36; 8, Woller, Oconto, 16:38; 9, Carpenter, Cashton, 16:38; 10, Nowacki, Athens, 16:44.

La Crosse Aquinas: 4, Skemp 16:26; 22, Ellis 17:12; 43, Taylor 17:29; 45, Degroot 17:30; 54, Nott 17:40. Boscobel: 46, Glasbrenner 17:31; 61, Belz 17:50; 86, Davis 18:21; 88, Sander 18:27; 100, Bohringer 18:37. Iowa-Grant: 14, Connolly 16:56; 69, Aide 18:01; 74, Buroker 18:11; 108, Steffl 18:51; 125, Laufenberg 19:23. New Lisbon: 18, Jones 17:05; 91, Taylor 18:33; 105, Stickney 18:42; 112, Shankle 18:56; 117, Baldwin 19:07. Wisconsin Heights/Barneveld: 1, Patzka 16:09. Cashton: 9, Carpenter 16:38; 55, Hayes 17:41. Poynette: 13, Ritzke 16:55. Oshkosh Lourdes: 17, Kane 17:01. Fennimore: 24, Barry 17:13. Dodgeland: 40, Finger, 17:28. Kickapoo/La Farge: 53, Reese 17:39. Shullsburg: 59, Karavergos 17:49. Pardeeville: 70, Brant 18:04. At The Ridges Golf Course, Wisconsin Rapids, 5,000 meters.

DIVISION 1 GIRLS

Team scores — Muskego 72; Onalaska 111; Sun Prairie 134; Middleton 147; Hartland Arrowhead 218; Appleton North 227; Whitefish Bay 238; Waukesha West 241; Madison West 246; Brookfield Central 267; Mequon Homestead 282; Stevens Point 290; Eau Claire Memorial 293; Kimberly 324; De Pere 340; Janesville Craig 376; Fond du Lac 392; Slinger 454; Greendale 474; Racine Case 528.

Top 20 individuals — 1, K. Malecek, Ona, 17:45; 2, Pansegrau, Mid, 18:14; 3, Willis, Ste, 18:21; 4, Sperka, Mus, 18:26; 5, Collett, FdL, 18:27; 6, Edwardson, Kim, 18:30; 7, Kopotic, Sun, 18:35; 8, Nashold, MW, 18:39; 9, Fauske, Kaukauna, 18:41; 10, Longnecker, DP, 18:43; 11, Willemse, MH, 18:46; 12, B. Helm, Mus, 18:49; 13, Ross, Oak Creek, 18:50; 14, R. Helm, Mus, 18:50; 15, Neustedter, BC, 18:52; 16, Heth, ECM, 19:01; 17, Durham, BC, 19:02; 18, L. Malecek, Ona, 19:02; 19, Lovejoy, Fort Atkinson, 19:04; 20, A. Malecek, Ona, 19:08.

Muskego: 4, Sperka 18:27; 12, 12, B. Helm 18:50; 14, R. Helm 18:50; 23, Felton 19:18; 43, Oxborough 19:37. Sun Prairie: 7, Kopotic 18:35; 24, Ray 19:18; 52, Thompson 19:42; 56, Boardman 19:48; 65, Hodges 19:55.

Middleton: 2, Pansegrau 18:14; 21, Z. Malloy-Salgado 19:16; 44, K. Malloy-Salgado 19:37; 72, Chirafisi 19:59; 90, Ruszkiewicz 20:09. Madison West: 8, Nashold 18:39; 49, C. Greblo 19:39; 107, Weigl 20:25; 108, Aman-Lavicky 20:26; 111, Newton 20:27. Janesville Craig: 63, Lorenz 19:54; 112, Arrowood 20:27; 128, Coleman 20:43; 129, Hulick 20:44; 132, Petruzzello 20:46. Fort Atkinson: 19, Lovejoy 19:04. Waunakee: 34, Bertz 19:29. Madison Memorial: 42, Rhodes 19:37; 47, Cutforth 19:39. Oregon: 46, Vorontsov 19:38. Stoughton: 81, Jenny 20:05. Monona Grove: 95, Nelson 20:16. Beaver Dam: 126, Redman 20:38.

DIVISION 2 GIRLS

Team scores — Shorewood 61; Osceola 102; Freedom 149; Medford 152; Appleton Xavier 188; Winneconne 189; Port Washington 198; Hayward 205; Tomahawk 214; Lake Mills 221; Wisconsin Dells 237; Little Chute 250; Mount Horeb 255; McFarland 269; Kewaskum 347; Jefferson 385.

Top 15 individuals — 1, Martensen, Southwestern co-op, 18:20; 2, Gallagher, Two Rivers, 18:51; 3, Desotell, Green Bay Notre Dame, 18:57; 4, Lozier, Sho, 19:01; 5, Ulrich, Osc, 19:11; 6, Wilson, LC, 19:17; 7, Helling, Two Rivers, 19:17; 8, Beghin, WD, 19:17; 9, Carlson, Hammond St. Croix Central, 19:18; 10, Higgins, AX, 19:19; 11, Hartjes, University School of Milwaukee, 19:26; 12, Stacey, PW, 19:26; 13, Elliott, Sho, 19:26; 14, Kizer, Saint Croix Central, 19:31; 15, Peterson, Minocqua Lakeland, 19:35.

Shorewood: 4, Lozier 19:01; 13, Elliott 19:27; 28, Kemp 20:09; 29, Hade 20:10; 33, Fowler 20:12. Lake Mills: 51, Dressel 20:31; 52, Winslow 20:34; 67, Fair 20:51; 72, Willie 20:59; 109, Hosey 21:47. Wisconsin Dells: 8, Beghin 19:18; 41, L. Cunningham 20:20; 84, Anchor 21:13; 98, E. Cunningham 21:39; 127, Whitebreast 22:18. Mount Horeb: 45, Ollendick 20:25; 70, Brandemuehl 20:53; 79, Van Orsdel 21:08; 97, Hellenbrand 21:38; 106, Vesperman 21:45. McFarland: 37, McCaulley 20:16; 77, Ceelen 21:05; 84, Johnson 21:10; 104, Zheng 21:44; 110, Grossman 21:49. Southwestern co-op: 1, Martensen 18:20. River Valley: 38, Krey 20:19. Prairie du Chien: 53, Katzung 20:35. Mauston: 69, Malacina 20:53. Lakeside Lutheran: 87, Minning 21:17; Watertown Luther Prep: 90, Habben 21:19. East Troy: 113, Desing 21:55..

DIVISION 3 GIRLS

Team scores — Oshkosh Lourdes 112; Gillett 126; Auburndale 128; Oostburg 132; Lancaster 132; Glenwood City 133; Ozaukee 173; Durand 184; Darlington 211; Marathon 249; Brookwood 270; Bonduel 288; Chequamegon 295; Cameron 344; Burlington Catholic Central 365; Prentice/Rib Lake 376.

Top 10 individuals — 1, Bartel, Weyauwega-Fremont, 18:53; 2, S. Herrling, Wisconsin Heights/Barneveld, 19:09; 3, Chadwick, Poynette, 19:30; 4, Luebke, Manitowoc Lutheran, 19:43; 5, Heidorn, Colfax, 19:44; 6, Egge, Kickapoo/LaFarge, 19:44; 7, Brown, Boscobel, 19:46; 8, Blumer, Chetek-Weyerhaeuser, 19:46; 9, Constable, Johnson Creek, 19:46; 10, Ellenbecke, Edgar, 19:48.

Oshkosh Lourdes: 13, E. Moore 19:56; 22, Husman 20:33; 24, M. Moore 20:37; 80, Masini 21:49; 82, Stelter 21:50. Lancaster: 11, Burks 19:52; 18, Muench 20:19; 34, Murphy 20:53; 88, Walker 21:56; 95, Burks 22:11. Darlington: 33, Meister 20:53; 61, Norgard 21:14; 63, Black 21:15; 91, Meyers 22:04; 118, Crist 23:02. Brookwood: 51, Powell 21:06; 70, Gruen 21:25; 81, Downing 21:50; 111, Atteln 22:46; 129, Teynor 23:22. Wisconsin Heights/Barneveld: 2, Herrling 19:10. Poynette: 3, Chadwick 19:31. Johnson Creek: 9, Constable 19:47. Madison Country Day/Abundant Life: 25, Whinney 20:38. Marshall: 28, Dugan 20:42. Hillsboro: 38, Munson 21:00. Waterloo: 48, Forman 21:05. Palmyra-Eagle: 49, Czeshinski 21:05. Dodgeland: 52, Pickart 21:06. At The Ridges Golf Course, Wisconsin Rapids, 5,000 meters.


Girls volleyball

SUN PRAIRIE 3, WAUNAKEE 2

Waunakee 24 25 26 23 8

Sun Prairie 26 23 24 25 15

SUN PRAIRIE — Kills: McNabb 16. Assists: Halbleib 41. Blocks: Anderson 6.5. Aces: Addink 3. Digs: Mickelson 33.

MCFARLAND 3, LAKESIDE LUTHERAN 2

Lakeside Lutheran 26 25 22 25 11

McFarland 28 12 25 16 15

LAKESIDE LUTHERAN — Kills: Collins 25. Assists: Johnson 50. Blocks: DeNoyer 3.5

Aces: Johnson 3. Digs: Kuepers 25

McFARLAND — Kills: Pennekamp 16. Assists: Fortune 38. Blocks: Hildebrandt 4. Aces: Fortune 4. Digs: Eggers 32.

WATERLOO 3, RIVER RIDGE 1

River Ridge 19 25 14 15

Waterloo 25 17 25 25

WATERLOO — Kills: Mosher 26. Assists: Mosher, Wolff 24. Blocks: Schonhoff 6. Aces: Fitzgerald 4. Digs: Riege 24.


Girls swimming

BIG EIGHT CONFERENCE MEET

Team scores — Sun Prairie 539; Madison West 490; Middleton 464.5; Madison Memorial 387.5; Verona/Mount Horeb 306; Beloit Memorial 40; Janesville Craig 32; Madison East 26; Janesville Parker/Evansville 22; Madison La Follette 12.

200 medley relay — 1, Sun Prairie (Sala, Schulz, Carey, Rundahl), 1:47.81; 2, Middleton, 1:48.78; 3, Madison West, 1:50.22; 4, Middleton, 1:51.63; 5, Verona/Mount Horeb, 1:52.25; 6, Sun Prairie, 1:52.36.

200 freestyle — 1, Drexler, VMH, 1:55.83; 2, DeFever, MM, 1:57.61; 3, Laursen, MW, 1:57.69; 4, Granetzke, MW, 1:57.87; 5, Marshall, SP, 1:59.48; 6, Klabough, VMH, 1:59.75.

200 individual medley — 1, Schulz, SP, 2:06.54; 2, Laursen, MW, 2:11.83; 3, Weygandt, MW, 2:12.87; 4, Sala, SP, 2:13.04; 5, Schmitz, MM, 2:13.06; 6, Ensenberger, M, 2:14.10.

50 freestyle — 1, Fiske, SP, 23.94; 2, Sullivan, MW, 24.76; 3, Rundahl, SP, 25.00; 4, Barnet, SP, 25.02; 5, House, MM, 25.08; 6, Bissen, MM, 25.09.

Register for more free articles
Stay logged in to skip the surveys

100 butterfly — 1, Pierobon Mays, M, 58.48; 2, Carey, SP, 58.94; 3, Sala, SP, 58.97; 4, Schick, MW, 59.27; 5, Peters, M, 59.80; 6, Golden, MM, 59.81.

100 freestyle — 1, Fiske, SP, 51.77; 2, Stewart, VMH, 53.94; 3, DeFever, MM, 54.11; 4, Sullivan, MW, 54.22; 5, Moericke, SP, 54.37; 6, Marshall, SP, 54.44.

500 freestyle — 1, Drexler, VMH, 5:09.38; 2, Weygandt, MW, 5:12.35; 3, House, MM, 5:14.30; 4, Sala, SP, 5:17.18; 5, Keebler, M, 5:18.52; 6, Granetzke, MW, 5:18.89.

200 freestyle relay — 1, Sun Prairie (Moericke, Rundahl, Marshall, Fiske), 1:38.37; Middleton, 1:39.12; Madison West, 1:39.89; 4, Sun Prairie, 1:40.04; 5, Madison Memorial, 1:41.31; Middleton, 1:41.49.

100 backstroke — 1, Pierobon Mays, M, 58.27; 2, Stewart, VMH, 58.58; 3, Sala, SP, 58.87; Carey, SP, 59.11; Schick, MW, 59.72; Martin, M, 1:00.19.

100 breaststroke — 1, Schulz, SP, 1:06.44; 2, Anagnostopoulos, 1:08.81; 3, Haack, M, 1:09.35; 4, Ensenberger, M, 1:09.64; 5, Gunnink, SP, 1:10.73; 6, Martinez, MW, 1:10.

400 freestyle relay — 1, Sun Prairie (Moericke, Marshall, Schulz, Fiske), 3:32.62; 2, Madison West, 3:36.73; 3, Madison Memorial, 3:39.36; 4, Sun Prairie, 3:39.63; 5, Middleton, 3:40.03; 6, Verona Mount Horeb, 3:40.61.

At Beloit Memorial.

BADGER NORTH CONFERENCE MEET

Team scores — Waunakee 475; DeForest 375; Baraboo 336; Sauk Prairie 300; River Valley/Richland 206; Lodi 173; Beaver Dam 172.5; Portage 128.5.

200 medley relay — 1, Waunakee (Graf, Wallace, Schmeiser, Blitz), 1:49.89; 2, Baraboo, 1:52.57; 3, DeForest, 1:56.92; 4, Sauk Prairie, 1:57.76; 5, Lodi, 1:57.87. 200 freestyle — 1, Miller, P, 1:58.79; 2, Rosenkvist, W, 1:59.92; 3, Wallace, W, 2:00.10; 4, Presny, L, 2:03.10; 5, Maxfield, W, 2:03.94. 200 individual medley — 1, Schmeiser, W, 2:09.24; 2, Sautebin, W, 2:17.68; 3, Gneiser, B, 2:18.43; 4, Puls, L, 2:20.40; 5, Willis, D, 2:22.97. 50 freestyle — 1, Harper, RVR, 25.30; 2, Boehning, D, 25.37; 3, Blitz, W, 25.71; 4, Dunnum, SP, 26.15; 5, Giroux, RVR, 26.22. 100 butterfly — 1, Schmeiser, W, 57.30; 2, Lohr, B, 1:01.18; 3, Presny, L, 1:02.00; 4, Letendre, B, 1:02.24; 5, Grenon, BD, 1:02.58. 100 freestyle — 1, Harper, RVR, 54.33; 2, Oosterhof, D, 55.48; 3, Boehning, D, 56.34; 4, Pelland, B, 57.17; 5, Rosenkvist, W, 57.26. 500 freestyle — 1, Ryniak, W, 5:25.25; 2, Miller, P, 5:26.79; 3, Miller, SP, 5:31.99; 4, Willis, D, 5:35.86; 5, Maxfield, W, 5:36.58. 200 freestyle relay — 1, Waunakee (Wallace, Sautebin, Blitz, Schmeiser), 1:41.36; 2, DeForest, 1:43.34; 3, Sauk Prairie, 1:45.09; 4, River Valley/Richland, 1:45.70; 5, Baraboo, 1:45.77. 100 backstroke — 1, Graf, W, 59.81; 2, Grenon, BD, 1:00.88; 3, Sautebin, W, 1:00.99; 4, Gneiser, B, 1:03.32; 5, Letendre, B, 1:04.14. 100 breaststroke — 1, Wallace, W, 1:07.35; 2, Lohr, B, 1:09.33; 3, Willis, D, 1:09.53; 4, Seremet, BD, 1:11.09; 5, Puls, L, 1:12.19. 400 freestyle relay — 1, DeForest (Boehning, WIllis, Miller, Oosterhof), 3:43.95; 2, Waunakee, 3:44.55; 3, Baraboo, 3:50.25; 4, River Valley/Richland, 3:55.62; 5, Sauk Prairie, 3:56.19. At Jack Young Middle School, Baraboo.

BADGER SOUTH CONFERENCE MEET

Team scores — Madison Edgewood 522; McFarland 406; Milton 290.5; Stoughton 253; Monroe/New Glarus 219; Oregon 196.5; Monona Grove 196; Fort Atkinson 54; Watertown 30.

200 medley relay — 1, Madison Edgewood (TeDuits, Reid, Enz, O’Driscoll), 1:48.86; 2, McFarland, 1:50.42; 3, Milton, 1:53.06; 4, Monroe/New Glarus, 1:55.68; 5, McFarland, 1:55.90. 200 freestyle — 1, Walker, ME, 1:55.45; 2, Enz, ME, 1:56.04; 3, Bormett, S, 1:56.10; 4, Parker, Mi, 2:02.98; 5, Back, MG, 2:04.01. 200 individual medley — 1, Ratzburg, Mi, 2:10.87; 2, TeDuits, ME, 2:10.97; 3, Vega, ME, 2:17.80. 4, Heilman, MG, 2:21.33; 5, Martinka, Mc, 2:21.56. 50 freestyle — 1, Reid, ME, 24.12; 2, O’Driscoll, ME, 24.20; 3, Borroughs, S, 25.05, 4, Reed, ME, 25.18; 5, Woodward, W, 25.61. 100 butterfly — 1, Cramer, Mi, 57.34; 2, Enz, ME, 59.78; 3, Landwehr, Mc, 1:01.00; 4, Hammer, MNG, 1:01.93; 5, Schigur, S, 1:03.03. 100 freestyle — 1, Reid, ME, 53.05; 2, O’Driscoll, ME, 53.16; 3, Bormett, S, 53.64; 4, Freeman, Mc, 54.20; 5, Schiro, MNG, 55.89. 500 freestyle — 1, Walker, ME, 5:17.57; 2, Koser, Mi, 5:30.72; 3, Weaver, Mc, 5:33.72; 4, Schwartz, O, 5:35.71; 5, Erstad, MNG, 5:39.17. 200 freestyle relay — 1, Madison Edgewood (O’Driscoll, Walker, Reed, Reid), 1:38.51; 2, Stoughton, 1:43.94; 3, McFarland, 1:44.26; 4, Oregon, 1:44.32; 5, Monona Grove, 1:46.45. 100 backstroke — 1, Cramer, Mi, 57.30; 2, TeDuits, ME, 57.36; 3, Freeman, Mc, 57.97; 4, Heilman, MG, 1:01.39; 5, Nickels, Mc, 1:03.10. 100 breaststroke — 1, Ratzburg, Mi, 1:08.67; 2, Weaver, Mc, 1:08.92; 3, Billmann, Mc, 1:09.92; 4, Landwehr, Mc, 1:10.02; 5, Michels, MNG, 1:13.21. 400 freestyle relay — 1, Madison Edgewood (Enz, TeDuits, Reed, Walker), 3:36.66; 2, Milton, 3:40.56; 3, Stoughton, 3:47.63; 4, McFarland, 3:48.18; 5, Monroe/New Glarus, 3:52.09. At Stoughton HS.

SOUTHERN LAKES CONFERENCE MEET

Team scores — Burlington 507.5; Lake Geneva Badger 441; Elkhorn 276.5; Whitewater 271; Edgerton 254; Jefferson/Cambridge 212; Platteville/Lancaster 108; Delavan-Darien 80; Racine Prairie/St. Catherine’s 20.

200 medley relay — 1, Burlington, 1:51.99; 2, Edgerton (Gorski, Schmitt, de Moya-Cotter, Schieldt), 1:54.86; 3, Whitewater, 1:54.97. 200 freestyle — 1, Schultz, Bur, 1:59.36; 2, Smith, Bur, 2:01.42; 3, Schieldt, Edg, 2:04.01. 200 individual medley — 1, Houwers, WW, 2:11.34; 2, Dietzel, Bur, 2:15.70; 3, Schmitt, Edg, 2:18.07. 50 freestyle — 1, J. Peterson, JC, :24.88; 2, Ceshker, LGB, :25.02; 3, Dahms, :25.72. 100 butterfly — 1, Albert-Nelson, PL, :59.63; 2, de Moya-Cotter, Edg, 1:02.13; 3, Zimdars, WW, 1:02.30. 100 freestyle — 1, Ceshker, LGB, :54.83; 2, Dahms, Bur, :57.55; 3, McNeil, LGB, :58.09. 500 freestyle — 1, Smith, Bur, 5:24.05; 2, Zimdars, WW, 5:28.13; 3, Schieldt, Edg, 5:28.76. 200 freestyle relay — 1, Lake Geneva Badger, 1:42.86; 2, Whitewater, 1:44.17; 3, Jefferson/Cambridge (S. Peterson, Riedl, Whiting, J. Peterson), 1:44.94. 100 backstroke — 1, Dietzel, Bur, :59.34; 2, Gorski, Edg, 1:02.28; 3, Foucault, WW, 1:03.64. 100 breaststroke — 1, Houwers, WW, 1:06.70; 2, Schultz, Bur, 1:08.24; 3, Schmitt, Edg, 1:11.62. 400 freestyle relay — 1, Burlington, 3:44.42; 2, Edgerton (Schieldt, Gorski, Schmitt, de Moya-Cotter), 3:46.91. At Jefferson.


Boys soccer

VERONA 1, MADISON WEST 0

Madison West 0 0 — 0

Verona 0 1 — 1

Second half: Popkewitz, 88:11.

Saves: MW (Herrera) 4; V (Hanson 1, Gibson 0) 1.

ELKHORN 2, OREGON 0

Oregon 0 0 — 0

Elkhorn 2 0 — 2

First half: Vogel (Perez), 22:45; Birbaum, 38:06.

Saves: E (Ward) 16; O (LoBreglio) 10.

McFARLAND 3, MOUNT HOREB 1

Mount Horeb 0 1 — 1

McFarland 1 2 — 3

First half: M — E. Nichols (Z. Nichols), 17:00.

Second half: M — Sells (Loss), 46:00; M — E. Nichols, 74:00; MH — Steinl, 79:00.

Saves: MH (Aiken) 11; M (Schutt) 19.

LAKE MILLS 2,

LAKE COUNTRY LUTHERAN 2

(Lake Mills advances on pk, 3-2)

Lake Country Luth 2 0 0 0 — 2

Lake Mills 0 2 0 0 — 2

First half: LCL — Daniels (Neils), 30:00; Daniels (pk), 37:00.

Second half: LM — Wilke (Ciesiolka), 57:00; Ciesiolka (Stoddard), 78:00.

Penalty kicks: LCL — Daniels good, Islas no good, Neils no good, Lueth good, Brewer no good. LM — Wilke no good, Hart good, Ortega no good, Stoddard good, Ciesiolka good.

Saves: LCL (Zuhlke) 11, LM (Dean) 8.


Boys volleyball

KETTLE MORAINE 3, MIDDLETON 2

Kettle Moraine 25 17 17 25 15

Middleton 21 25 25 23 9

MIDDLETON (leaders) — Kills: Van Buren 40. Assists: Statz 45. Blocks: Emrick 2. Aces: Van Buren 6. Digs: Stormer 14.

Bucky!

Subscribe to our BadgerBeat email!

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
0
0
0
0
0

Tags