Try 1 month for 99¢
Madison United's Tyra Turner

Tyra Turner of Madison La Follette competed in gymnastics for the Madison United co-op team in her junior and senior seasons, tying for first in vaulting at the 2018 WIAA Division 1 state meet in March.

THE BASICS

What: The 48th annual WIAA gymnastics championships.

When: Friday and Saturday.

Where: Wisconsin Rapids High School.

Tickets/parking: Tickets are $6 per session and can be purchased at the door. Parking is available at the school.

Schedule: Friday — Division 1 and 2 team competition, 2 p.m. Saturday — Division 1 and 2 individual competition, 11:15 a.m.

On the Web: Sectional results, qualifiers, rotation assignments, results, and meet history can be found at https://www.wiaawi.org/Sports/Gymnastics.aspx

Last year

Division 1 — The Franklin co-op won its second consecutive Division 1 team championship, scoring 147.8167 points; the Kenosha Bradford co-op took second (146.833) as its Samantha Weyker won the all-around (37.967).

Division 2 — Whitefish Bay won a second consecutive team title (140.7833), followed by River Falls (139.4667), and Bay’s Aly Yurkowitz won three events and the all-around (37.92).

Participating teams

Division 1 — Burlington co-op, Eau Claire Memorial/North, Franklin co-op, Glendale Nicolet, Grafton/Cedarburg, Hartland Arrowhead, Hartford, Hudson, Middleton, Sun Prairie.

Division 2 — Antigo, Ashland, Dodgeville/Mineral Point, Elkhorn, Jefferson, Mount Horeb, River Falls, Viroqua co-op, West Salem co-op, Whitefish Bay.

ATHLETES TO WATCH

Division 1

Lydia Anderson, so., Franklin co-op: At last week’s Waukesha West sectional, Anderson won titles in uneven bars (9.475 points), vault (9.475) and all-around (37.375).

Lexi Penney, so., Brookfield East/Central: The defending Division 1 champion on the balance beam, Penney finished second in the event (9.3) at last week’s Oconomowoc sectional, third in vaulting (9.35) and second in all-around (36.975). She took eighth at state in all-around last year (36.783).

Lexi Romero, sr., Brookfield East/Central: Won the all-around at the Oconomowoc sectional (37.150), after edging teammate Penney on the beam (9.35) and winning floor exercise (9.55). At state last year, she finished third in the all-around (37.667), second in floor exercise (9.583), fourth on beam (9.4) and fifth in vaulting (9.483).

Brynn Tackett, jr., Manitowoc: Won three events (9.35 on beam and floor, 9.4 on bars) and the all-around (37.150) at last week’s Manitowoc sectional.

Tyra Turner, sr., Madison East/La Follette: Won last week’s Madison Memorial sectional titles in all-around (36.800), uneven bars (9.15) and vaulting (9.525); took 10th in state all-around (36.733) and fifth in floor exercise (9.4) last year.

Division 2

Sam Krueger, sr., River Falls: The two-time returning champion in the floor exercise, Krueger might be the athlete to watch during the individual competition on Saturday. Her floor exercise routine earned the highest score in the history of the state meet, 9.83 points. Krueger also placed second in all-around last year (37.475), and 2017 champion Aly Yurkowitz of Whitefish Bay (who also won the other three individual events) has graduated.

Krista Taylor, sr., Mount Horeb: Won the all-around at the Mount Horeb sectional (35.425) and added victories in floor (9.225), bars (9.05) and vault (9.0). She was sixth in the all-around at state last year (35.483).

Miah Lemanski, so., Dodgeville/Mineral Point: Made an auspicious state debut last year, taking fifth in all-around (35.6), and returns after taking first in the Tomah sectional on beam (9.275) and vault (9.025) and second in all-around (35.55).

Addie Gallun, fr., Whitefish Bay: The heir to Bay star Aly Yurkowitz, who won three events and the all-around last year, Gallun won the sectional all-around with the best score of any Division 2 qualifier (36.225 points) and winning in floor (9.35), vault (9.45) and bars (9.525).

TEAMS TO WATCH

Division 1

The Franklin co-op had the best team score of all sectionals by far, scoring 147.375 points. Five of the other nine state qualifiers broke the 140-point mark, including No. 2 qualifier Glendale Nicolet (141.575) and Middleton (140.725). The Franklin co-op is led by junior Krystal Nelson (fourth in all-around last year) and Elisabeth Missiaen (fourth on bars and fifth in vault). Middleton won the Madison Memorial sectional (140.725 points) as junior Jordan Baggot won on balance beam (9.425), and junior teammate Karina Sabol won floor exercise (9.525) and was second in vaulting (9.4) and beam (9.225). Sun Prairie finished second in the Madison Memorial sectional (139.925) as senior Allayah Lane was third in vaulting (9.15) and beam (9.2).

Division 2

The race for the championship could be a tense one between Whitefish Bay (which won its sectional with a score of 142.575 points) and the River Falls co-op (which scored 142.425 to win its sectional). West Salem enters with the third-best sectional team total, but Mount Horeb hopes to challenge the Panthers for the third spot. Jefferson and Dodgeville/Mineral Point both scored 131 points in the sectional.

0
0
0
0
0