Skip to main content
You are the owner of this article.
You have permission to edit this article.
Edit
Prep girls golf: Lakeside's Maya Heckmann leads area's All-State selections

Prep girls golf: Lakeside's Maya Heckmann leads area's All-State selections

{{featured_button_text}}

Lakeside Lutheran senior golfer Maya Heckmann was named Sunday to the third team of the Wisconsin Golf Coaches Association's 2020 All-State team, leading the list of area honorees.

Five other players were honored, all gaining honorable mention: Seniors Sydney Grimm and Aly Kinzel of Waunakee and freshman Izzi Stricker of Waunakee made the Division 1 list, and seniors Caitlyn Hegenbarth and Grace Jaeger of Madison Edgewood made the Division 2 lineup.

Heckmann, joined by her sister, Ava, led Lakeside to its first-ever team berth in the Division 2 state field this year. Individually, she tied for sixth with a 27-hole score of 134 at Blackwolf Run's Meadow Valley course.

Madison Edgewood finished third as a team in Division 2, one stroke out of second place, as Jaeger tied for sixth with a 27-hole score of 134 and Hegenbarth finished 14th at 144.

Waunakee rose to a tie for second place in the final Division 1 team standings, finishing 10 strokes behind champion Brookfield Central. Stricker, Grimm and Kinzel each finished with a 27-hole score of 130, tying for 13th place, one stroke out of ninth.

Due to the COVID-19 pandemic, 46 Wisconsin teams decided to sit out the fall and participate in a WIAA-endorsed alternative spring season. As a result, the all-state teams were chosen from the 128 teams that sponsored fall girls golf.


WISCONSIN GOLF COACHES ASSOCIATION

2020 ALL-STATE TEAM

FIRST TEAM

Player of the Year: Jessica Guiser, fr., Hartland Arrowhead.

Sarah Balding, jr., Brookfield Central; Elise Hoven, sr., Cedarburg; Norah Roberts, so., Union Grove; Kylie Walker, fr., Paddock Lake Westosha Central.

SECOND TEAM

Jenna Anderson, jr., Wales Kettle Moraine; Ellie Behring, sr., Oak Creek; Madeline Fiebig, jr., Wales Kettle Moraine; Lauren Haen, sr., Appleton Xavier; Madison Haugen, fr., Brookfield East; Reagan Stuke, sr., Wales Kettle Moraine.

THIRD TEAM

Grace Durkin, so., Green Bay Notre Dame; Maya Heckmann, sr., Lakeside Lutheran; Amanda Karvala, sr., New Berlin Eisenhower; Brin Neumann, so., Tomah; C.J. Romero, sr., Brookfield Central; Katelyn Walker, fr., Paddock Lake Westosha Central; Kyley Wipper, sr., Brookfield Central.

HONORABLE MENTION

Division 1: Kate Downie, jr., Hortonville; Emily Gastrau, so., Wauwatosa East/West; Sydney Grimm, sr., Waunakee; Aly Kinzel, sr., Waunakee; Eva Kumer, jr., Brookfield Central; Kylie Lanza, sr., Hartland Arrowhead; Olivia McSorley, jr., Brookfield East; Lauren Peterson, jr., Hartland Arrowhead; Isabella Pieri, sr., Glendale Nicolet; Lily Pietz, jr., Menomonee Falls; Sophie Pokela, jr., Tomah; Eleanor Potter, jr., Mequon Homestead; Nora Purtell, sr., Brookfield Central; Erin Rosencrantz, sr., Brookfield Central; Izzi Stricker, fr., Waunakee; Jasmine Yang, sr., Wausau East/West; Amelia Zingler, so., Tomah.

Division 2: Callie Berg, jr., Freedom; Danielle Bruecker, so., Wrightstown; Faith Flynn, sr., Green Bay NEW Lutheran; Karsen Hammen, sr., Little Chute; Caitlyn Hegenbarth, sr., Madison Edgewood; Grace Jaeger, sr., Madison Edgewood; Brianna Kirsch, fr., Lancaster; Sophia Lawler, so., Racine Prairie; Liz Rohl, jr., Prescott; Ashley Stanislawski, sr., Waukesha Catholic Memorial; Rhi Stutz, so., Prescott; Hallie Tulip, jr., Arcadia/Independence; Jackie Wallin, sr., Ladysmith; Sally Vangsness, jr., Hammond St. Croix Central.

Get in the game with our Prep Sports Newsletter

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

News Alerts

Badger Sports

Breaking News

Crime

Politics