{{featured_button_text}}
Jack Nelson jump photo

Jack Nelson goes through an exercise during the first week of practice at Stoughton.

Stoughton quarterback Adam Hobson was named the offensive player of the year in the Badger South Conference and Stoughton tackle Jack Nelson was selected as the offensive lineman of the year on the all-conference football team.

The defensive player of the year was Watertown linebacker Jacob Crogan. 

The defensive linemen of the year were Brooks Empey, edge player, Stoughton, and Kai Kerl, edge player, Milton.

Milton and Stoughton shared the league crown. 

FOOTBALL

BADGER SOUTH CONFERENCE

2019 ALL-CONFERENCE TEAM

FIRST TEAM OFFENSE

Quarterback: Adam Hobson, 6-3, 191, sr., Stoughton.

Running backs: Quinn Arnott, 5-8, 170, sr., Stoughton (unanimous); Trevor Rodebaugh, 6-1, 170, jr., Monroe (unanimous); Nick Huber, 6-1, 200, sr., Milton.

Center: Patrick Rielly, 5-9, 170, sr., Monroe.

Guards: Booker Burden, 6-3, 270, sr., Milton (unanimous); Klayton Kopet, 6-0, 267, sr., Watertown.

Tackles: Jack Nelson, 6-7, 283, sr., Stoughton (unanimous); Joe Crofts, 6-3, 230, sr., Milton.

Tight end: Hunter Pernot, 6-2, 190, sr., Milton.

Receivers: Konner Knauf, 5-11, 170, jr., Stoughton; Dane Nelson, 6-3, 180, sr., Milton; Cade Oiler, 5-10, 154, sr., Watertown.

Placekicker: Branden Fischer, 5-11, 188, jr., Watertown.

Offensive Player of the Year: Adam Hobson, quarterback, Stoughton.

Offensive Lineman of the Year: Jack Nelson, tackle, Stoughton.

FIRST TEAM DEFENSE

Down linemen: Luke Hessanauer, 6-2, 230, jr., Milton; Klayton Kopet, 6-0, 267, sr., Watertown; Jacob Sale, 5-11, 240, jr., Monona Grove.

Edge linemen: Brooks Empey, 6-2, 215, jr., Stoughton; Kai Kerl, 6-1, 180, sr., Milton.

Linebackers: Jacob Crogan, 5-8, 195, sr., Watertown (unanimous); Rudy Detweiler, 6-0, 207, jr., Stoughton (unanimous); Alex Witt, 5-11, 190, sr., Monroe; Matt Kissling, 6-2, 185, sr., Oregon.

Defensive backs: Jonah O’Connor, 5-10, 168, jr., Stoughton (unanimous); Jack Weberpaul, 6-0, 165, sr., Milton (unanimous); Nick Bansley, 5-7, 165, sr., Monroe; Tyler Dahlhauser, 5-8, 155, so., Monona Grove.

Punter: Branden Fischer, 5-11, 188, jr., Watertown.

Defensive Player of the Year: Jacob Crogan, linebacker, Watertown.

Defensive Linemen of the Year: Brooks Empey, edge player, Stoughton; Kai Kerl, edge player, Milton.

SECOND TEAM OFFENSE

Quarterback: Evan Jordahl, 5-9, 155, jr., Milton.

Running backs: Nick Bansley, 5-7, 165, sr., Monroe; Brooks Empey, 6-2, 215, jr., Stoughton; Mason Grender, 5-8, 155, sr., Oregon.

Center: Zach Wahlin, 6-3, 218, jr., Stoughton.

Register for more free articles
Stay logged in to skip the surveys

Guards: Julian Gruber, 5-9, 200, sr., Monroe; Gabe Rousseau, 6-2, 240, so., Stoughton.

Tackles: Tony Hohol, 6-2, 258, sr., Stoughton; Bodie Minder, 5-11, 240, sr., Monroe.

Tight end: Alex Witt, 5-11, 190, sr., Monroe.

Receivers: Kameron Reuter, 5-8, 255, sr., Monona Grove; Kory Stas, 6-0, 185, sr., Watertown; Jackson Trudgeon, 6-0, 165, so., Madison Edgewood.

Placekicker: Adam Hobson, 6-3, 191, sr., Stoughton.

SECOND TEAM DEFENSE

Down linemen: Julian Gruber, 5-9, 200, sr., Monroe; Nate Hall, 6-0, 210, sr., Oregon; Barrett Nelson, 6-5, 220, so., Stoughton.

Edge players: Evan Pauly, 6-4, 190, jr., Watertown; Gabe Pearson, 6-3, 220, jr., Oregon.

Linebackers: Connor Grabins, 6-0, 215, sr., Madison Edgewood; Clay Haggerty, 6-0, 200, jr., Oregon; Garrett Hanson, 5-11, 170, sr., Monona Grove; Logan Knudsen, 6-0, 185, jr., Milton.

Defensive backs: Teddy Baldukas, 5-10, 161, jr., Stoughton; Dylan Matuszak, 6-0, 165, jr., Monona Grove; Kory Stas, 6-0, 145, sr., Watertown; Jordan Stivarius, 5-10, 185, sr., Milton.

Punter: Quinn Arnott, 5-11, 188, sr., Stoughton.

HONORABLE MENTION OFFENSE

Fort Atkinson: Alec Courtier, so.; Drew Evans, so.; Victor Gonzalez, sr.

Madison Edgewood: Charlie Clark, jr.; Joe Hartlieb, so.

Milton: Jerry Jones, sr.; Brody Reed, sr.

Monona Grove: Devin Bilder, sr.; Cuinn Larsh, fr.; Blake Moran, sr.; Henry Walsh, jr.; Nathan Wilcox, sr.

Monroe: Max Golembiewski, jr.; Deion Hargrove, sr.; Tyler Matley, jr.; J.T. Seagreaves, so.

Oregon: Donovan Johnson, jr.; Al McKarns, so.; Johnny Meyer, so.

Stoughton: Ryan Ellingson, sr.; Jack Rilling, jr.; Ethan Skavley, sr.

Watertown: Brayden Boldt, jr.; Daniel Denault, sr.; Ethan Pauly, sr.; Evan Pauly, jr.; Zach Pleester, sr.; Dylan Sippel, jr.; Zach Zubke, sr.

HONORABLE MENTION DEFENSE

Fort Atkinson: Mike Gutoski, sr.; Trent Hachtel, sr.; Justice Rueth, jr.

Madison Edgewood: Jackson Trudgeon, so.; Dylan Watson, sr.

Milton: Seth Haldiman, sr.; Joseph Jones, jr.; Ben Soergel, sr.

Monona Grove: Grant Dahlhauser, so.; Presley Mackesey, sr.; Nathan Wilcox, sr.

Monroe: Preston Ambrose, jr.; Caleb Bunker, jr.; J.T. Seagreaves, so.

Oregon: Brady Gagner, sr.; Aden Look, jr.; Ryan McCorkle, jr.; Corey Moore, sr.

Stoughton: Owen Chase, sr.; Curtis Jaskulke, jr.; Luke Mechler, jr.

Watertown: Zach Pleester, sr.; Ian Row, sr.

-- (list) Art Kabelowsky 

Bucky!

Subscribe to our BadgerBeat email!

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
0
0
0
0
0

Jon Masson covers high school sports for the Wisconsin State Journal. He has covered a variety of sports — including the Green Bay Packers and Wisconsin men's and women's basketball and volleyball — since he first came to the State Journal in 1999.