{{featured_button_text}}
DeForest 35, Waunakee, 13

DeForest's Lane Larson completes a reception in front of Waunakee's Lawson Ludwig in the second quarter, as Waunakee takes on DeForest for the Wisconsin Badger North Conference high school football championship on Friday, 10/18/19 at DeForest High School

DeForest receiver Lane Larson was named the Badger North Conference offensive player of the year and DeForest's Colby Hartig was the offensive lineman of the year on the Badger North all-conference football team.

DeForest was the conference champion.

Waunakee linebacker Jeb Frey was the defensive player of the year and Reedsburg's Jonathan Schmitt was selected as the defensive lineman of the year.

FOOTBALL

BADGER NORTH CONFERENCE

2019 ALL-CONFERENCE TEAM

FIRST TEAM OFFENSE

Quarterback: Trey Schroeder, 6-1, 185, sr., DeForest (unanimous).

Running backs: Gabe Finley, 5-11, 200, jr., DeForest (unanimous); Dale Sheppard, 5-7, 215, sr., Portage (unanimous); Casey Campbell, 5-10, 160, sr., Reedsburg.

Center: Ethan Ziebell, 6-0, 215, jr., Reedsburg.

Guards: Colby Hartig, 6-4, 260, sr., DeForest (unanimous); Forrest Anderson, 6-2, 228, sr., Waunakee.

Tackles: Adam White, 6-5, 240, sr., DeForest (unanimous); Thomas Meffert, 6-1, 255, jr., Waunakee.

Tight end: Hayden Rauls, 6-2, 195, jr., DeForest.

Receivers: Lane Larson, 6-2, 185, sr., DeForest (unanimous); Isaac Schaaf, 5-10, 150, jr., Waunakee (unanimous); Broden Boschert, 6-0, 195, sr., Beaver Dam.

Placekicker: Aidan Driscoll, 5-9, 140, so., Waunakee.

Offensive Player of the Year: Lane Larson, receiver, DeForest.

Offensive Lineman of the Year: Colby Hartig, guard, DeForest.

FIRST TEAM DEFENSE

Down linemen: Jonathan Schmitt, 6-1, 240, sr., Reedsburg (unanimous); Edwyn Erickson, 6-0, 260, sr., DeForest; Sam Myers, 5-11, 210, sr., Waunakee.

Edge linemen: Will Bolden, 5-11, 205, sr., Waunakee (unanimous); Cole Yocum, 6-2, 210, sr., DeForest (unanimous).

Linebackers: Jeb Frey, 6-0, 198, sr., Waunakee (unanimous); Alex Endres, 5-11, 185, sr., DeForest; Robert Losic, 5-8, 150, sr., Reedsburg; Jett Riese, 6-1, 200, sr., DeForest.

Defensive backs: Joe Hauser, 6-2, 210, sr., Waunakee (unanimous); Carson Beyer, 6-1, 170, sr., Waunakee; Marlon Cystrunk, 6-2, 170, sr., DeForest; Devin Magli, 6-1, 175, so., DeForest.

Punter: Cris Pertusatti, 5-8, 210, sr., Mount Horeb/Barneveld (unanimous).

Defensive player of the year: Jeb Frey, linebacker, Waunakee.

Defensive lineman of the year: Jonathan Schmitt, down lineman, Reedsburg.

SECOND TEAM OFFENSE

Quarterback: Caden Nelson, 6-2, 195, jr., Waunakee.

Running backs: Garrett Hertzfeldt, 6-2, 225, sr., Sauk Prairie; Mason Kirchberg, 5-11, 200, jr., DeForest.

Center: Marcus Hankins, 5-11, 200, sr., Sauk Prairie.

Register for more free articles
Stay logged in to skip the surveys

Guards: Braydon Harmon, 6-3, 280, jr., DeForest; Jonathan Schmitt, 6-1, 240, sr., Reedsburg.

Tackles: Liam Greenwood, 6-2, 190, jr., Reedsburg; Jack Thennes, 6-2, 210, sr., DeForest.

Tight end: Zach Schoenberger, 6-5, 210, sr., Beaver Dam.

Receivers: Ben German, 6-0, 185, sr., Sauk Prairie; Ryan Schultz, 5-10, 150, sr., Portage; Jordan Wuensch, 5-9, 161, sr., Waunakee.

Placekicker: Graham Langkamp, 5-9, 150, sr., Baraboo.

SECOND TEAM DEFENSE

Down linemen: Alonzo Blevins, 6-4, 245, sr., DeForest; Carter Daniels, 6-1, 195, sr., Reedsburg; Marcus Hankins, 5-11, 200, sr., Sauk Prairie.

Edge linemen: Parker Breunig, 6-1, 200, sr., Sauk Prairie; Trey Warne, 6-3, 205, sr., DeForest.

Linebacker: Raudell Guerrero, 6-0, 215, sr., DeForest; Garrett Hertzfeldt, 6-2, 225, sr., Sauk Prairie; Brooks Leister, 5-10, 180, sr., Sauk Prairie; Conner Loy, 6-1, 212, sr., Waunakee.

Defensive backs: Ben German, 6-0, 185, sr., Sauk Prairie; Trace Grundahl, 6-1, 170, jr., DeForest; Jacob May, 6-1, 165, sr., Waunakee; Adam Szepieniec, 5-10, 140, sr., DeForest.

Punter: Jeb Frey, 6-0, 198, sr., Waunakee.

HONORABLE MENTION OFFENSE

Baraboo: George Fitzwilliams, sr.; Luna Larson, so.

Beaver Dam: Nick Ludowese, so.; Carter Riesen, jr.

DeForest: Logan Bierman, sr.; Bennet Girten, jr.; Jagger Lokken, jr.

Mount Horeb/Barneveld: Dylan Oimeon, jr.

Reedsburg: Max Tully, sr.; Danny Kast, sr.; Joel Douglas, sr.; Ryan Phelps, sr.; Ethan Lee, sr.

Sauk Prairie: Tyler Uselman, jr.

Waunakee: Randy Vojitisek, jr.; Andrew Keller, so.; Jordan Burrell, sr.; Ben Benusa, sr.; Wyatt Ziegler, sr.; Cole Mobley, sr.

HONORABLE MENTION DEFENSE

Baraboo: Joe White Eagle, sr., Owen Nachtigal, jr.; Nate McCauley, sr.

Beaver Dam: Andrew Rosado, sr.; Ian Wendt-Utrie, sr.

DeForest: Cody Kuchar, sr.

Mount Horeb/Barneveld: Josh Radke, sr.; Nick Flaherty, sr.

Portage: Colton Brandma, sr., Matthew Miles, sr.

Reedsburg: David Finkel, jr.; Austin Peters, sr.; Max Tully, sr.; Danny Kast, sr.; Dominic DeJesus, sr.; Casey Campbell, sr.

Sauk Prairie: Dayton Goette, sr.; Jay Liedtke, sr.; Brooks Leister, sr.

Waunakee: Max Raemisch, jr.; Gage Hughes, sr.; Dan Ford, jr.; Lawson Ludwig, sr.; David Kienow, sr.

-- (list) Art Kabelowsky 

Bucky!

Subscribe to our BadgerBeat email!

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
0
1
0
0
0

Jon Masson covers high school sports for the Wisconsin State Journal. He has covered a variety of sports — including the Green Bay Packers and Wisconsin men's and women's basketball and volleyball — since he first came to the State Journal in 1999.