Try 1 month for 99¢
DeForest-at-Waunakee-Wisconsin-football-08-G9U0293-10262018205342

Waunakee's Sawyer Maly catches a pass for a touchdown with 7:54 left in the second quarter, as DeForest takes on Waunakee in Wisconsin WIAA Division 2 second-round football playoffs at Waunakee High School on Friday, 10/26/18

Badger North Conference champion Waunakee swept the top honors on the Badger North all-conference football team.

Waunakee receiver Sawyer Maly was offensive player of the year and Warriors offensive tackle Nathan Miller was offensive lineman of the year.

Defensive end Reed Ryan was defensive player of the year and Chase Maier was defensive lineman of the year.

Undefeated Waunakee meets undefeated Monona Grove, the Badger South Conference champion, in a WIAA Division 2 third-round playoff game Friday in Waunakee.

FOOTBALL

BADGER NORTH CONFERENCE

2018 ALL-CONFERENCE TEAM

FIRST TEAM OFFENSE

Quarterback: Jarrett Wulf (unanimous), sr., Waunakee, 6-0, 166.

Running backs: Malik Winston (unanimous), sr., Mount Horeb/Barneveld, 5-10, 210; Mike Wech (unanimous), sr., Baraboo, 5-10, 200; Evan Armstrong, 11, DeForest, 5-11, 178.

Tight ends: Austin Keller (unanimous), sr., Waunakee, 6-2, 215.

Receivers: Sawyer Maly (unanimous), sr., Waunakee, 6-2, 185; Caden Lee, sr., Mount Horeb/Barneveld, 5-11, 160; Josh Block, sr., Waunakee, 6-1, 185.

Tackles: Nathan Miller (unanimous), sr., Waunakee, 6-2, 263; Jack Thennes, 11, DeForest, 6-2, 196.

Guards: Zach Dederich (unanimous), sr., Waunakee, 6-2, 278; Casey Faust, sr., DeForest, 6-2, 291.

Center: Gabe Zander (unanimous), sr., Waunakee, 6-0, 235.

Kicker: Reese Marek (unanimous), sr., Waunakee, 6-0, 175.

Offensive Player of the Year: Sawyer Maly, receiver, Waunakee.

Lineman of the Year: Nathan Miller, tackle, Waunakee.

FIRST TEAM DEFENSE

Defensive linemen: Chase Maier (unanimous), sr., Waunakee, 6-4, 210; Gaje Hughes, jr., Waunakee, 6-3, 220; Edwyn Erickson, jr., DeForest, 6-0, 253.

Defensive ends: Reed Ryan, sr., Waunakee, 6-4, 230; Beck Mayer, sr., DeForest, 6-2, 203.

Linebackers: Blake McCurdy (unanimous), sr., Waunakee, 5-10, 187; Jeb Frey, jr., Waunakee, 6-0, 192; Tyler Denu, sr., Mount Horeb/Barneveld, 6-1, 210; Devin Moran Rivers, jr., DeForest, 5-11, 195.

Defensive backs: Nick Robson (unanimous), sr., Waunakee, 6-0, 178; Adam Bird (unanimous), sr., Beaver Dam, 6-1, 180; Caden Lee, sr., Mount Horeb/Barneveld, 5-11, 160; Lawson Ludwig, jr., Waunakee, 5-9, 170,

Punter: Hayden Hahn, sr., Reedsburg, 6-1, 165.

Defensive Player of the Year: Reed Ryan, DE, Waunakee.

Defensive Lineman of the Year: Chase Maier, DL, Waunakee.

SECOND TEAM OFFENSE

Quarterback: Ethan Post, jr., Mount Horeb/Barneveld, 6-0, 180.

Running backs: Derek Pawlak, sr., Reedsburg, 6-0, 190; Garrett Hertzfeldt, jr., Sauk Prairie, 6-2, 220; Will Ross, jr., Waunakee, 6-0, 185.

Tight end: Caden Blum, sr., Baraboo, 6-5, 230.

Receivers: Lane Larson, jr., DeForest, 6-1, 173; Broden Boschert, jr., Beaver Dam, 6-0, 190; Malcolm Reed, sr., Mount Horeb/Barneveld, 6-3, 185.

Tackles: Colby Hartig, jr., DeForest, 6-4, 263; Matt Gust, sr., Baraboo, 6-1, 270.

Guards: Joe Schick, sr., Baraboo, 6-1, 260; Forrest Anderson, jr., Waunakee, 6-1, 257.

Center: Adam White, jr., DeForest, 6-5, 227.

Kicker: Kaylee Walters, 10, Beaver Dam, 5-4, 125.

SECOND TEAM DEFENSE

Down linemen: Zach Junck, sr., Mount Horeb/Barneveld, 5-11, 230; Jonathan Schmitt, jr., Reedsburg, 6-0, 240

Kellan Campbell, sr., Waunakee, 6-0, 205.

Edge players: Jon Zobel, sr., Reedsburg, 5-11, 170; Gavin Tachick, sr., Waunakee, 6-1, 175.

Linebackers: Gabe Larson, sr., Baraboo, 5-10, 180; Raudell Guerrero, jr., DeForest, 6-0, 192; Kaden Reuterskiold, 10, Reedsburg, 5-8, 175; Joe Hauser, jr., Waunakee, 6-1, 210.

Defensive backs: Pablo Ramirez, sr., Baraboo, 5-9, 160; Adam Szepiniec, jr., DeForest, 5-10, 140; Grant Blakeslee, sr., Waunakee, 6-0, 162; Jacob May, jr., Waunakee, 6-1, 170.

Punters: Tyson Fry, jr., Baraboo, 5-11, 215.

HONORABLE MENTION

OFFENSE

Baraboo: Brady Quinn, sr.; Brock Turkington, sr.

Beaver Dam: Brett Mahnke, jr.; Kendric Jimenez, sr.

DeForest: Hayden Rauls, so.; Logan Hackl, sr.; John Smozynski, sr.; Trey Schroeder, jr.; Mason Kirchberg, so.

Mount Horeb/Barneveld: Tyler Denu, sr.; Charlie Fish, jr.; Zach Junck, sr.

Portage: Clayton Kapel, sr.; Dale Sheppard, jr.

Reedsburg: David Finkel, so.; Bailey McGlynn, sr.; Nathan Evans, sr.; Casey Campbell, jr.

Sauk Prairie: Sawyer Ladd, sr.

Waunakee: Caden Lewis, jr.; Thomas Meffert, so.

DEFENSE

Baraboo: Joe Zemanovic, sr.; Caden Carpenter, sr.

DeForest: Alonzo Blevins, jr.; Trey Warne, jr.; Cole Yocum, jr.; Carson Patzner, sr.; Jaiden Magli, sr.; Trey Kirchberg, sr.; Alex Endres, jr.; Xavier Accola, sr.

Mount Horeb/Barneveld: Gunnar Nortmann, sr.; Chase Marken, sr.; Isiah Matthews, sr.

Portage: Matthew Miles, jr.

Reedsburg: Wayde Ernstmeyer, sr.; Carter Daniels, jr.; Carson Beyer, jr.

Sauk Prairie: Ben Hilliard, sr.; Colby Elsing, jr.; Garrett Hertzfeldt, jr.; Dayton Goette, jr.; Brooks Leister 11,Bryant Schaaf, sr.; Parker Breunig, jr.

Waunakee: Alec Morgan, jr.

Subscribe to Breaking News

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
0
0
0
0
0

Jon Masson covers high school sports for the Wisconsin State Journal. He has covered a variety of sports — including the Green Bay Packers and Wisconsin men's and women's basketball and volleyball — since he first came to the State Journal in 1999.