Try 1 month for 99¢
An icy evening

Joe Briggs, who does maintenance for the Baraboo Civic Center, spreads salt on an icy sidewalk Friday. Warmer temperatures gave way to freezing rain, which left sidewalks and roadways throughout the area very slick.

Inclement weather, including the possibility of icy highways tonight, has prompted many schools to postpone tonight’s WIAA girls basketball regional quarterfinal games.

Most games were rescheduled for Wednesday, though Watertown Luther Prep’s home game against Columbus and Adams-Friendship's game at Altoona were rescheduled for Thursday night.

After sending inquiry emails to athletic directors, checking the official WIAA brackets and checking official school/media Twitter feeds, here are lists showing the status of tonight’s prep sports events, as of noon Tuesday:

1) Games that were verified as being postponed, with the rescheduling date/time.

2) Games that are verified as still being on, and games with no change of status published or communicated yet.

Please note that often, school administrators do not make final decisions on games until afternoon, when evening weather reports become more certain. So it is likely that there will be changes to the list.

For latest updates from the WIAA’s official brackets, visit:

and click on the sectional links at the top of the page, in brown.


1) Postponements

PREP SCHEDULE FOR TUESDAY

AREA, REGION POSTPONEMENTS/TIME CHANGES

(As of noon Tuesday)

GIRLS BASKETBALL

WIAA REGIONAL QUARTERFINALS

DIVISION 2

Sun Prairie sectional

Sauk Prairie (8-14) at Portage (8-14), rescheduled to 7 p.m. Wednesday

Baraboo (4-18) at DeForest (8-14), rescheduled to 7 p.m. Wednesday

Neenah sectional

Menasha at Kaukauna, time moved to 6 p.m. Tuesday

Green Bay West at Ashwaubenon, postponed to 7 p.m. Wednesday

Marinette at Pulaski, postponed to 7 p.m. Wednesday

Glendale Nicolet at West Bend East, time moved to 6 p.m. Tuesday

Kewaskum at West Bend West, time moved to 8 p.m. Tuesday

DIVISION 3

Sun Prairie sectional

Evansville (6-16) at Lodi (16-6), rescheduled to 7 p.m. Wednesday

Brodhead (9-12) at Poynette (11-11), rescheduled to 7 p.m. Wednesday

Edgerton (7-15) at Richland Center (14-8), rescheduled to 7 p.m. Wednesday

River Valley (5-17) at Prairie du Chien (11-10), rescheduled to 7 p.m. Wednesday

Waukesha South sectional

Columbus (6-16) at Watertown Luther Prep (10-10), rescheduled to 7 p.m. Thursday

DIVISION 3

Chippewa Falls sectional

Adams-Friendship at Altoona, rescheduled to 7 p.m. Thursday

Mauston at Stratford, rescheduled to 7 p.m. Wednesday

Nekoosa at Westby, rescheduled to 7 p.m. Wednesday

DIVISION 4

Baraboo sectional

Horicon at Montello, rescheduled to 7 p.m. Wednesday

Westfield (4-18) at Pardeeville (10-12), rescheduled to 7 p.m. Wednesday

DIVISION 5

La Crosse Central sectional

Granton at Bangor, rescheduled to 7 p.m. Wednesday

Eleva-Strum at Alma/Pepin, rescheduled to 7 p.m. Wednesday

Gilmanton at Independence, rescheduled to 7 p.m. Wednesday

Weston at Blair-Taylor, rescheduled to 7 p.m. Wednesday

New Lisbon at Cashton, rescheduled to 7 p.m. Wednesday

Highland at Seneca, rescheduled to 7 p.m. Wednesday

Ithaca at River Ridge, rescheduled to 7 p.m. Wednesday

Iowa-Grant at Kickapoo, rescheduled to 7 p.m. Wednesday

De Soto at Potosi, rescheduled to 6 p.m. Wednesday

Oconomowoc sectional

Monticello at Randolph, rescheduled to 7 p.m. Wednesday

Beaver Dam Wayland at Fall River, rescheduled to 7 p.m. Wednesday

Milwaukee Salam at Hilbert, rescheduled to 7 p.m. Wednesady

Stockbridge at Burlington Catholic Central, rescheduled to 6 p.m. Wednesday

BOYS BASKETBALL

Badger North Conference

Baraboo (4-16, 0-12) at Waunakee (18-2, 11-1), rescheduled to 7:30 p.m. Wednesday

Non-conference

Riverdale at Weston, time changed to 7 p.m. Tuesday

Wautoma at Winneconne, canceled (will not be rescheduled)


2/3) Verified on / no changes noted

TUESDAY AREA/REGION SCHEDULE

LISTED AS STILL ON/NO CHANGE

(As of noon Tuesday)

GIRLS BASKETBALL

WIAA REGIONAL QUARTERFINALS

(All games 7 p.m. unless noted)

DIVISION 1

Janesville Craig sectional

Kenosha Indian Trail (4-18) at Madison West (5-16), no word of postponement nor verification that it’s still on

Beloit Memorial (2-20) at Kenosha Bradford (7-15), no word of postponement nor verification that it’s still on

DIVISION 2

Sun Prairie sectional

Mount Horeb (3-19) at McFarland (13-9), verified on as scheduled

Wilmot (13-9) at Milton (10-12), no word of postponement nor verification that it’s still on

Westosha Central at Waukesha West, no word of postponement nor verification that it’s still on

Delavan-Darien at Waterford, no word of postponement nor verification that it’s still on

Fort Atkinson (2-20) at Elkhorn (9-13), no word of postponement nor verification that it’s still on

Neenah sectional

Milwaukee Madison at Grafton, no word of postponement nor verification that it’s still on

Port Washington at Cedarburg, no word of postponement nor verification that it’s still on

DIVISION 3

Sun Prairie sectional

Lake Mills (4-16) at Kenosha St. Joseph (9-13), verified on as scheduled

Baraboo sectional

Onalaska Luther (8-14) at Wisconsin Heights (8-14), verified on as scheduled

Orfordville Parkview (10-12) at Waterloo (8-14), verified on as scheduled

Johnson Creek (2-19) at Belleville (13-9), no word of postponement nor verification that it’s still on

Dodgeland (5-17) at New Glarus (10-12), verified on as scheduled

Waukesha South sectional

Ripon at Winneconne, no word of postponement nor verification that it’s still on

Campbellsport at Lomira, no word of postponement nor verification that it’s still on

Omro at North Fond du Lac, no word of postponement nor verification that it’s still on

St. Francis at Milwaukee Golda Meir, no word of postponement nor verification that it’s still on

Milwaukee Obama SCTE at Brown Deer, no word of postponement nor verification that it’s still on

Milwaukee Carmen NW at University School of Milwaukee, no word of postponement nor verification that it’s still on

DIVISION 5

Oconomowoc sectional

Madison Country Day (1-21) at Black Hawk (22-0), verified on as scheduled

Madison Abundant Life/St. Ambrose (6-16) at Barneveld (12-10), verified on as scheduled

Deerfield (7-15) at Rio (14-8), verified on as scheduled

BOYS BASKETBALL

Non-conference

Watertown Luther Prep (12-6, 6-4) at Beaver Dam Wayland, 7:15 p.m., verified on as scheduled

BOYS HOCKEY

WIAA SECTIONAL SEMIFINALS

Madison sectional

Madison West (16-6-2) vs. Verona (17-3-3) at Verona Ice Arena, 7 p.m., verified on as scheduled

Sun Prairie (18-5-1) vs. Madison Edgewood (18-4-2) at Hartmeyer Ice Arena, 7:30 p.m., verified on as scheduled

Onalaska sectional

Reedsburg co-op (18-5-1) vs. West Salem/Bangor (17-7-0) at West Salem Community Ice Arena, 7:30 p.m., verified on as scheduled

Brookfield sectional

Janesville Craig/Parker (7-16-0) vs. Waukesha North co-op (17-4-3) at Naga-Waukee Ice Arena, 7 p.m., verified on as scheduled

GIRLS HOCKEY

WIAA SECTIONAL SEMIFINALS

Madison sectional

Sun Prairie co-op (17-6-1) vs. Black River Falls co-op (15-7-1) at Lunda Memorial Ice Arena, 7 p.m., verified on as scheduled

Middleton co-op (7-16-1) vs. Beloit Memorial co-op (19-3-2) at Janesville Ice Arena, 7 p.m., no word of postponement nor verification that it’s still on

Green Bay sectional

Green Bay East co-op (9-11-3) vs. Fond du Lac/Beaver Dam (16-8-0) at Blue Line Ice Center, Fond du Lac, 5:30 p.m., verified on as scheduled

0
0
0
0
0

Wisconsin State Journal prep sports editor Art Kabelowsky has traversed the state to cover sports while working for daily papers in Fort Atkinson, Racine, La Crosse, Milwaukee and Baraboo.