Try 1 month for 99¢

Seventy-six students from the Dane County area and 324 statewide are among the approximately 16,000 semifinalists in the 61st annual National Merit Scholarship Program.

Less than 1 percent of the 1.5 million students nationwide who took the Preliminary SAT/National Merit Scholarship Qualifying Test were awarded semifinalist status.

Ninety-three percent of semifinalists are expected to become finalists who will be eligible to receive one of about 7,400 National Merit Scholarships worth over $32 million in the spring.

Area semifinalists include:

Beaver Dam (Wayland Academy): Tianrui Ren

Cambridge: Carson B. Kaashagen

DeForest: Rachel D. Williams

Evansville: Alexander S. Diebold

Fort Atkinson: Lucy R. Kates

Hartford (Hartford Union High School): Amy K. Holzer

Highland (homeschool): Samuel L. Plascik

Jefferson: Cougar K. Robertson

Lake Mills (Lakeside Lutheran High School): Emma C. Krszjzaniek

Madison Country Day School: Aisha S. Moe

Madison Edgewood High School: Philip J. Ahn, Jennifer A. Gisi, Jacob J. Graham, Ruby A. Ladd, Mary R. Lazar, Thomas H. Thelen

Madison Memorial High School: Samuel P. Buxton, Anthony M. Chung, Kyle W. Fruhling, Julianne Griepp, Zheyu K. He, Alekh N. Kale, Diana Li, Bryce R. Piotrowski, Elizabeth Robbins, Kaela J. Schudda, James D. Tautges, Finnegan S. Voichick

Madison West High School: Fiona E. Adams, Nora R. Cahill, Isabel L. Coff, Matt Daley, Alexander D. Engel, Max V. Golden, Matthew Kinsella-Walsh, Vincent B. Knauss, Manlu Liu, Aidan J. Meara, Russell R. O’Brien, Suzanne B. O’Meara, Micah Robinson, Kathryn J. Scholz, Amanda Zhang

St. Ambrose Academy: Stephen A. Carey

Mauston: Nathaniel W. Buss

McFarland: Jack Molitor

Middleton: James D. Buenfil, Kira B. Holmes, Samuel B. Inman, Russell T. Kjorlie, Brennan O. Martin, Akash R. Pattnaik, Matthew N. Wedekind, Allie Z. Yan

Milton High School: Anna E. Harvatine

Milton (homeschool): Benjamin C. Rolsma

Monona: William P. Sobol, Sophia R. Stephenson

Mount Horeb: Noah D. Harvey

Oregon: Kjetil Odden, Meghan E. Sharkus

Platteville: Robert Li

Stoughton: Thu A. McKenzie

Verona: Claire E. Evensen, Brooke M. Felsheim, Benjamin J. Kaeder, Luke T. Schoeberle, Alec. R. Shiva

Viroqua: Kenneth J. Hoversten

Watertown (homeschool): Michaela M. MacDonald

Waunakee: Steven T. Frost, Katherine E. Legatzke, Theodore T. Liu, Samantha J. Mitchell, Jonah R. Schiestle

Westby (homeschool): Emily K. Palm

Subscribe to Breaking News

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
0
0
0
0
0