Prep girls volleyball photo: Waunakee vs. Mount Horeb

Waunakee's Robyn Ryan (18) hits the ball past Mount Horeb's Julia Magnuson (12) in the third set of a championship match during the Badger North Conference girls volleyball tournament at Sauk Prairie High School in Prairie du Sac, Wis., Saturday, Oct. 12, 2019. AMBER ARNOLD, STATE JOURNAL

The Badger South Conference champion Watertown girls volleyball team earned the No. 7 ranking in the season’s final weekly Wisconsin Volleyball Coaches Association Division 1 state rankings. The Goslings finished the regular season with a 38-6 match record.

Also in Division 1, Badger North Conference champ Waunakee (37-7) was ranked 10th, and Big Eight Conference tournament champ Sun Prairie (37-7) was ranked 12th. Hartland Arrowhead (35-3) kept the No. 1 ranking.

In Division 2, Lakeside Lutheran (33-6), the Capitol North Conference champ, kept its No. 2 ranking, with Rock Valley Conference champ McFarland (32-3) moving up one spot to No. 4. Madison Edgewood (31-10) was ranked sixth and Lake Mills (27-5) 10th.

Also in Division 2, Lake Country Lutheran (33-8) was ranked first, Platteville (33-6) was ranked fifth, East Troy (25-15) was seventh and Mauston (25-4) earned honorable mention.

In Division 3, Capitol South champ Waterloo (30-10) kept its No. 2 ranking, with River Ridge (19-0) ranked ninth and Cuba City (23-8), Wisconsin Heights (23-11) and Brodhead (29-11) earning honorable mention. Howards Grove (39-4) kept the top spot.

In Division 4, Hillsboro (21-7) moved up two places to No. 5, Black Hawk (16-4) moved up one spot to No. 8, Fall River (28-9) moved into the rankings at No. 10 and Royall (23-7) and Hustisford (25-8) earned honorable mention. The top spot was held by Clear Lake (31-0).


WISCONSIN VOLLEYBALL COACHES ASSOCATION

FINAL WEEKLY STATE RANKINGS

(Last week’s rank in parentheses)

Division 1 — 1, Hartland Arrowhead 35-3 (1); 2, Oconomowoc 35-3 (2); 3, River Falls 35-6 (4); 4, Milwaukee Divine Savior Holy Angels 28-12 (7); 5, Burlington 36-4 (6); 6, Brookfield Central 35-8 (3 ); 7, Watertown 38-6 (5); 8, Union Grove 38-5 (9); 9, Appleton North 29-11 (8); 10, Waunakee 37-7 (10). Honorable mention: Wales Kettle Moraine (26-13); Sun Prairie (37-7); Sussex Hamilton (29-13); Bay Port (27-2); Pewaukee (27-2).

Division 2 — 1, Lake Country Lutheran 33-8 (1); 2, Lakeside Lutheran 33-6 (2); 3, Wisconsin Lutheran 33-14 (3);4, McFarland 32-3 (5); 5, Platteville 33-6 (4); 6, Madison Edgewood 31-10 (6); 7, East Troy 25-15 (8); 8, Appleton Fox Valley Lutheran 32-2 (9); 9, Luxemburg-Casco 29-13 (10); 10, Lake Mills 27-5 (7). Honorable mention: Mosinee (28-6); Jackson Kettle Moraine Lutheran (22-19); Bloomer (28-7); Mauston (25-4); Freedom (27-7).

Division 3 — 1, Howards Grove 39-4 (1); 2, Waterloo 30-10 (2); 3, Fall Creek 36-3 (6); 4, La Crosse Aquinas 26-3 (5); 5, Stratford 35-3 (4); 6, Oconto 30-4 (7); 7, St. Croix Falls 24-4 (9); 8, Grantsburg 26-5 (3); 9, River Ridge 19-0 (8); 10, Laconia 27-2 (10). Honorable mention: Cuba City (23-8); Wisconsin Heights (23-11); Colfax (22-9); Auburndale (25-9); Brodhead (29-11).

Division 4 — 1, Clear Lake 31-0 (1); 2, Chippewa Falls McDonell 34-11 (2); 3, Burlington Catholic Central 25-10 (3); 4, Marshfield Columbus 25-10 (4); 5, Hillsboro 21-7 (7); 6, Prentice 27-7 (6); 7, Mercer 29-5 (5); 8, Black Hawk 16-4 (9); 9, Eau Claire Immanuel 24-5 (8); 10, Fall River 28-9 (NR); Honorable mention: Gilman (21-7); Royall (23-7); Wabeno/Laona (27-6); Wausau Newman (17-17); Hustisford (25-8).

Bucky!

Subscribe to our BadgerBeat email!

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
0
0
0
0
0