MONONA — Theron Baumann got off to a rocky start in both of his signature events Friday night.

But the Monona Grove senior, who has recorded the state’s best marks in both the shot put and discus this spring, didn’t waste an opportunity to make a good impression at the 54th annual Monona Grove Invitational boys track and field meet.

Baumann won the shot put title with a toss of 56 feet, 5¾ inches and kept his lead in the discus after uncorking a throw of 181 feet on his last effort in the preliminary round to sweep both events and earn the field event performer of the meet award.

When his first attempt in the discus traveled only 118 feet, Baumann admitted that he was just trying to be cautious and stay in the circle — but was “a little too cautious.”

He regrouped, though, with back-to-back efforts of 171 and 181 feet, the latter good enough to help him win his first MG Invite title in the event.

Even more impressive, though, was his start in the shot put, where he scratched on his first two attempts in preliminaries and then drew a collective sigh from his competition when he unleashed a 54-foot effort flat-footed.

“I was struggling. It was kind of frustrating because I was throwing really well in warmups,” he said. “I was able to pop it and luckily I had that in my back pocket entering finals.”

Baumann’s performance, along with a first-place finish in the high jump by Alex Nagorson and a runner-up finish in the 600 by Seth Marten, helped Monona Grove (85.50 points) finish second in the team standings behind champion Stevens Point (111.50).

Middleton was third with 81.50 points behind its winning 800-meter relay of Jim Hamilton, Nick Kielpinski, Jake Raffel and Jake Cain.

Kenosha Bradford was fourth with 78 points and Madison West — which got a first-place finish from Joe Haase in the 1,000 — was fifth with 63 points.

After recording personal-best efforts of 195-8 in the discus — fourth-best on the state’s all-time performance list — and 62-9½ in the shot put this spring, Baumann has attracted some major recruiting interest from Division I programs, according to MG coach Brian Storms.

“I got a call from Iowa and Wisconsin, Minnesota, Indiana all have shown interest,” Storms said.

With the Big Ten Conference outdoor championships in Madison this weekend, coaches from several league schools were in attendance along with a coach from Marquette, where Baumann will make an official visit next Thursday.

“The Iowa coach came to talk to me and I’m thinking of scheduling a visit to see what’s down there and see what it’s like,” Baumann said.

Racine Park’s Reed Schmidt, who won the 600 and 800 to earn the running event performer of the meet award, already knows where he’ll compete next year, as evidenced by the Minnesota T-shirt he was sporting. He ran a personal-best time and the third-best effort in the state this spring in winning the 800 in 1 minute, 56.60 seconds to narrowly edge Madison West’s Alex Bastian (1:56.89).

“This was our fourth meeting and he’s been getting me the last couple of weeks,” Schmidt said of Bastian, who has the state’s best time in the event this year. “I had just a little more motivation, I guess.

“I love these meets with a high level of competition. This is like a distance runner’s heaven almost because there are always good distance runners here.”

That included in the 3,200 race, where Madison Edgewood senior Joe McKenna finished first in 9:18.82, holding off Madison West senior Jonah Barry, who was second in 9:19.53.

“I took it out the first 800, and then at the 800 mark he took it out the next two laps,” said McKenna, a Missouri recruit. “After that, I took the lead from there and tried to push the pace a little bit.”

It was a bittersweet race for McKenna, who will run at the Southern Badger Conference meet next week before competing in Division 2 the rest of the way, while his peers from the city schools head to the Big Eight and Division 1 competition.

“It’s nice having such good talent in the city,” he said. “I’ll certainly miss racing all these guys.”

Monroe’s quartet of Skyler Stingley, Matt Bush, Alex Barenklau and Ethan Moehn won the 3,200 relay. Other area champions included Madison Memorial’s Daurice Fountain (300 intermediate hurdles) and Sauk Prairie’s Michael Lord (long jump).

Verona’s Luke Russell won the 1,600 wheelchair race in 4:32.51, breaking his record of 4:51.20 set in 2010.

Results

Team scores: Stevens Point 111½, Monona Grove 85½, Middleton 81½, Kenosha Bradford 78, Madison West 63, Racine Park 58½, Marquette 50, Madison Memorial 44, West Bend West 37, Columbus 35, Sauk Prairie 33, Madison La Follette 25, Madison Edgewood 21, Wisconsin Rapids 20, Verona 19½, Monroe 16, Madison East ½.

100 meters — 1, Flores, Ma :11.16. 2, Ritchie, C, :11.30. 3, Wellenstein, MW, :11.32.

200 — 1, Pozorski, SP, :22.60. 2, Mays, SP, :22.90. 3, Wellenstein, MW, :23.06.

400 — 1, Waynes, KB, :49:85. 2, Shively, Ma, :49.95. 3, Kohl, MW, :51.95.

600 — 1, Schmidt, RP, 1:22:82. 2, Marten, MG, 1:24.01. 3, Miller, WBW, 1:25.2.

800 — 1, Schmidt, RP, 1:56.60. 2, Bastian, MW, 1:56.89. 3, Diffee, MLF, 1:57.24.

800 wheelchair – 1, Russell, V, 2:12.98.

1,000 — 1, Haase, MW, 2:34:94. 2, Harris, Mi, 2:36.16. 3, Luzar, KB, 2:39.39.

1,600 – 1, Miller, WBW, 4:24.50. 2, Staven, MLF, 4:25.70. 3, Anderson, SP, 4:27.79.

1,600 wheelchair – 1, Russell, V, 4:32.51.

3,200 — 1, McKenna, MEd, 9:18.82. 2, Barry, MW, 9:19.53. 3, Larson, SP, 9:26.59.

110 hurdles — 1, Biegel, WR, :14.55. 2, Fountain, MM, :14.58. 3, Reed, MG, :15.46.

300 hurdles — 1, Fountain, MM, :40.25. 2, Menninga, MM, :40.93. 3, Morris, RP, :41.31.

400 relay — 1, Stevens Point (Sipes, Harn, Pozorski, Mays), :43:66. 2, Monona Grove, :43.97. 3, Middleton, :43.97.

800 relay — 1, Middleton (Hamilton, Kielpinski, Raffel, Cain), 1:31.34. 2, Marquette, 1:31.73. 3, Columbus, 1:33.26.

1,600 relay — 1, Kenosha Bradford (Prell, Luzar, Waynes, Heide), 3:25.33. 2, Madison West, 3:29.04. 3, Middleton, 3:30.32.

3,200 relay — 1, Monroe (Moehn, Bush, Stingley, Barenklau), 8:03.46. 2, Kenosha Bradford, 8:04.94. 3, Madison West, 8:09.27.

Long jump — 1, Lord, SaP, 21-0. 2, Conner, MG, 20-4. 3, Mottet, WBW, 20-1.

Triple jump — 1, Payne, RP, 44-11¼. 2, Nash, KB, 42-10. 3, Vacha, SP, 42-7¼.

High jump — 1, Nagorson, MG, 6-4. 2, McConville, SaP, 6-2. 2, Bonlender, E, 6-2.

Pole vault — 1, Johnson, SP, 14-6. 2, Maier, Co, 13-8½. 3, Kraeger, SP, 13-6.

Shot put — 1, Baumann, MG, 56-5¾. 2, Schultz, SP, 49-½. 3, Hartjes, V, 48-2¾.

Shot put wheelchair — 1, Russell, V, 19-1.

Discus — 1, Baumann, MG, 181-0. 2, Clark, SP, 145-0. 3, Schultz, SP, 142-10.

Bucky!

Subscribe to our BadgerBeat email!

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.
0
0
0
0
0